Kirayə adı ilə dövlətdən pul alan kapitan cəzalandırıldı
Hərbi məktəbin müəllimi komandanlığa yalan məlumat verərək kirayə mənzildə yaşamaq adı ilə 14 ay kompensasiya alıb.
"Qafqazinfo"nun əldə etdiyi məlumata görə, Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda kapitan rütbəsində xidmət edən Elyasovun hesabına müxtəlif aylarda 200, 225 və bəzi aylarda 300 manat pul köçürülüb.
Sonradan məlum olub ki, hərbi müəllim əslində arvadı və uşağı ilə birgə Xətai rayonunda atasının adına olan evdə yaşayıb. Kirayə pulu almaq üçün isə əmisinin evində qalması ilə bağlı müqavilə bağlayıb.
Elyasov 1 il 2 ay ərzində dövlətdən 3 765 manat kompensasiya alıb.
Bu əməlinə görə müəllim Cinayət Məcəlləsinin 178-ci (dələduzluq) maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Məhkəmədə təqsirləndirilən şəxsin keçmiş arvadı və qayınatası da ifadə verib. Onların dedikləri ilə verilmiş ittiham bir daha təsdiq edilib. Qayınata bildirib ki, keçmiş kürəkəninin atasına məxsus evdə qaldığı halda dövlətdən kirayə pulu aldığını qızının boşanma prosesində öyrənib. Bundan sonra özü də şəxsən aidiyyəti üzrə şikayət edib.
İstintaq dövründə təqsirləndirilən şəxs vurduğu ziyanı tam ödəyib. Bu səbəbdən İnstitut mülki iddianı geri götürüb.
Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmü ilə Elyasov 1000 manat məbləğində cərimə cəzasına məhkum edilib.
Onun barəsində seçilmiş başqa yerə getməmək haqqında qətimkan tədbiri hökm qanuni qüvvəyə minənə kimi qüvvədə saxlanılıb.скачать dle 11.3

Преподаватель Военного института обманул командование ради компенсации за аренду жилья
Преподаватель Военного института имени Гейдара Алиева предоставлял командованию ложные сведения о проживании в съемной квартире и в течение 14 месяцев получал компенсацию.
Как сообщает Qafqazinfo, Эльясову, служившему в вышеупомянутом учебном заведении в звании капитана, на счет в разные месяцы перечислялись суммы в 200, 225, а иногда и 300 манатов.
Позже выяснилось, что военный учитель на самом деле проживал вместе с женой и ребенком в доме своего отца в Хатаинском районе Баку. А для получения арендных выплат заключил договор о якобы проживании в доме своего дяди.
За 1 год и 2 месяца Эльясов незаконно получил от государства компенсацию в размере 3 765 манатов. За это деяние он привлечен к уголовной ответственности по статье 178 (мошенничество) Уголовного кодекса Азербайджана.
В суде дали показания бывшая жена и тесть обвиняемого. Их слова еще раз подтвердили предъявленное обвинение. Тесть сообщил, что узнал о получении бывшим зятем арендных выплат от государства, проживая в доме своего отца, в ходе бракоразводного процесса дочери. После этого он лично подал жалобу в соответствующие органы.
В ходе следствия обвиняемый полностью возместил причиненный ущерб. По этой причине институт отозвал гражданский иск.
Решением Бакинского военного суда Эльясов приговорен к штрафу в размере 1 000 манатов.
Избранная в его отношении мера пресечения в виде запрета на выезд оставлена в силе до вступления приговора в законную силу.скачать dle 11.3