HƏMAS İsrailə mümkün güzəştləri müzakirə edir
"Fələstinin HƏMAS hərəkatının rəhbərləri İsrailə mümkün güzəştləri, o cümlədən Filadelfiya dəhlizi üzərində nəzarətin saxlanılmasını müzakirə edirlər".
Bu barədə "The New York Times" (NYT) məlumat yayıb.
Bildirilir ki, HƏMAS uzun müddət İsrailin Baş naziri Netanyahunun tam təslim olmağı tələb etdiyini hesab edib; hərəkat bununla heç indi də razılaşmaz. Lakin bəzi rəhbərlər İsrailin müharibənin dayandırılmasında və qoşunların Qəzza zolağından çıxarılmasına həqiqi maraq göstərəcəyi təqdirdə razılaşa biləcəkləri potensial güzəştləri müzakirə ediblər.
"HƏMAS rəhbərliyinin nəzərdən keçirdiyi təkliflərdən biri İsrailə Misir və Qəzza arasındakı sərhəd bölgəsində, Filadelfiya dəhlizi kimi tanınan ərazidə, ən azı müvəqqəti olaraq mövcudluğunu qorumaq hüququ verməkdir", - deyə NYT iki mənbəyə istinadən yazır və qeyd edilir ki, HƏMAS nümayəndələri açıq şəkildə bu ərazidə İsrailin hər hansı uzunmüddətli nəzarətini rədd edirlər.скачать dle 11.3

В ХАМАС обсуждают уступки Израилю
Лидеры палестинской группировки ХАМАС обсуждают возможные уступки Израилю, в том числе сохранение им контроля над Филадельфийским коридором.
Об этом сообщила американская газета The New York Times (NYT).
В ХАМАС долгое время считали, что премьер-министр Израиля Нетаньяху требует полной капитуляции, на что группировка все еще не пойдет, но некоторые ее лидеры обсуждали потенциальные уступки, на которые они могли бы согласиться, если бы Израиль проявил подлинную заинтересованность в прекращении войны и выводе войск из сектора Газа, сообщает издание.
"Одно из предложений, которое обсуждалось некоторыми лидерами ХАМАС, позволило бы Израилю сохранить присутствие - по крайней мере временное - в приграничном районе между Египтом и Газой", - пишет NYT со ссылкой на два источника, отмечая, что представители ХАМАС публично отвергли любой долгосрочный израильский контроль над Филадельфийским коридором.
Разведывательные службы трех стран Ближнего Востока, включая Израиль, считают, что давление со стороны Катара и Турции, имеющих тесные связи с ХАМАС, могло способствовать переменам и теперь группировка, возможно, готова быть более гибкой.скачать dle 11.3