Necə qidalanaq ki, gözlərimiz ziyan görməsin?
Xüsusilə rəqəmsal erada, hər kəsin gözlərinə böyük yük düşdüyü, kompüter monitoru və telefon ekranı qarşısında saatlarla vaxt keçirdiyi bir zamanda görmə qabiliyyətinə laqeyd yanaşmaq düzgün deyil.
bu barədə İz.ru-ya istinadən xəbər verir.
Rusiyalı oftalmoloq İnna Varivoda bildirib ki, yaxşı görmə boşqabdan başlayır:
"Omega-3 yağ turşuları, lutein, sink və A, C və E vitaminləri sarı ləkənin degenerasiyası, katarakt, gecə görmə və işıq qavrama pozğunluqları kimi problemlərin qarşısını almağa kömək edə bilər".
Bundan əlavə, həkimin sözlərinə görə, balanslaşdırılmış qidalanma sağlam çəkini saxlamağa kömək edir, piylənmə və böyüklərdə korluğun əsas səbəbi olan ikinci tip diabet riskini azaldır. O bildirib ki, siqaret çəkmək kimi zərərli vərdişlər katarakt, görmə sinirinin zədələnməsi və bir çox digər sağlamlıq problemlərinin inkişaf ehtimalını artırır.
"Əgər siz artıq zərərli vərdişdən xilas olmağa çalışmısınızsa, lakin yenidən siqaret çəkməyə başlamısınızsa, təslim olmayın. Tərgitməyə nə qədər çox cəhd etsəniz, uğur qazanmaq ehtimalı bir o qədər yüksək olar", - deyə ekspert bildirib.
Həkim qeyd edib ki, düzgün seçilmiş fotoqoruyucu eynəklər gözləri buynuzlu qişaya zərər verən ultrabənövşəyi şüalardan mühafizə edir. UVA (ultrabənövşəyi A) və UVB (ultrabənövşəyi B) şüalarının 99-100%-ni bloklayan eynəklər seçmək vacibdir və linzaları seçərkən öz ehtiyaclarınızı nəzərə almaq lazımdır. Dairəvi linzalar gözləri yandan qorumağa kömək edir, polyarizasiya olunmuş linzalar isə sükan arxasında parıltını azaldır. Əgər görmə qabiliyyətini korreksiya edən eynəklərə ehtiyac varsa, Günəşdən qoruyan "buqələmun" modelini seçmək məsləhətdir.
Ekspertin qeyd etdiyi kimi, qadcetlərin ekranına uzun müddət baxmaq göz gərginliyinə, məsafəyə fokuslanma probleminə, "quru göz" sindromuna, həmçinin baş, bel və çiyin qurşağı ağrılarına səbəb ola bilər.
Mənfi nəticələrin qarşısını almaq üçün həkim kompüter üçün eynək almağı, pəncərələrdən və işıq mənbəyindən parıltıdan qaçmağa çalışmağı, lazım gəldikdə antiparıltı ekrandan istifadə etməyi, kompüter ekranını gözlərin səviyyəsinə uyğun şəkildə yerləşdirməyi və hər 20 dəqiqədən bir fasilə etməyi unutmamağı tövsiyə edib.
"Şikayət olmadıqda ildə bir dəfə, görmə pisləşdikdə isə ildə minimum iki dəfə, xüsusilə kiçik uşaqlar və məktəblilərdə görmə aparatının inkişafına nəzarət etmək üçün sistematik görmə yoxlanışı aparmaq lazımdır", - deyə Varivoda yekunlaşdırıb.

Здоровое питание и защита от УФ-лучей: секреты сохранения зрения
Не стоит пренебрежительно относиться к своему зрению, особенно в цифровую эпоху, когда каждый подвергает его большой нагрузке и многие часы проводит за монитором компьютера и перед экраном телефона.
О том, как питание может поддержать здоровье глаз и как их защитить, рассказала российскому изданию "Известия" врач-офтальмолог "ИНВИТРО Северо-Запад" Инна Варивода.
"Хорошее зрение начинается с тарелки. Жирные кислоты омега-3, лютеин, цинк и витамины А, C и E могут помочь предотвратить такие проблемы, как дегенерация желтого пятна, катаракта, нарушения сумеречного зрения и световосприятия", - объяснила Варивода.
Кроме того, сбалансированное питание помогает поддерживать здоровый вес, снижает риск ожирения и диабета второго типа, который является основной причиной слепоты у взрослых, уточнила она. По ее словам, вредные привычки, такие как курение, повышают вероятность развития катаракты, повреждения зрительного нерва и многих других проблем со здоровьем.
"Если вы уже пытались избавиться от вредной привычки, но снова начали курить, не сдавайтесь. Чем больше вы пытаетесь бросить, тем выше вероятность успеха", - считает эксперт.
Врач отметила, что правильно подобранные очки-фотопротекторы помогут защитить глаза от ультрафиолетовых лучей, чрезмерное воздействие которых вредит роговице. Важно выбирать очки, которые блокируют от 99 до 100% лучей UVA и UVB, а при выборе линз стоит руководствоваться своими потребностями. Круговые линзы помогут защитить глаза сбоку, а поляризованные уменьшат блики во время вождения. Если нужны очки, корректирующие зрение, то стоит выбрать модель "хамелеон" с защитой от солнца.
Как указала эксперт, долгий просмотр экрана гаджетов может привести к перенапряжению глаз, проблеме с фокусировкой на расстояние, синдрому "сухого глаза", а также к болям головы, спины и плечевого пояса.
Во избежание негативных последствий врач рекомендовала приобрести очки для работы за компьютером, стараться избегать бликов от окон и источника света, при необходимости использовать антибликовый экран, поместить экран компьютера так, чтобы глаза находились на одном уровне с верхней частью монитора и не забывать делать перерывы каждые 20 минут.
"Систематическую проверку зрения необходимо совершать раз в год, если нет жалоб, и минимум два раза в год, если зрение ухудшается, особенно маленьким детям и школьникам, чтобы контролировать развитие их зрительного аппарата", - подытожила Варивода.