Gürcüstan parlamenti 150 deputatın səlahiyyətini tanıyıb
"Report"un yerli bürosu xəbər verir ki, müvəqqəti Mandat Komissiyası seçilən 150 deputatın sənədlərinin qaydasında olduğunu təsdiqləyib.
Komissiya yekun siyahını təqdim etdikdən sonra səlahiyyətlərin tanınması üçün səsvermə keçirilib. “Gürcü Arzusu” partiyasının 88 deputatı parlamentin 150 deputatının səlahiyyətlərini tanıyıb.
Səlahiyyətlərin tanınmasından sonra “Gürcü Arzusu” partiyasının deputatları vətənə sadiqlik andı içiblər. Daha sonra deputatlar and mətnini imzalayıblar.
Qeyd edək ki, bu gün Gürcüstan parlamentinin XI çağırışının ilk sessiyası keçirilir. İclasa yaşca ən böyük deputat, hakim “Gürcü Arzusu” partiyasının nümayəndəsi Lado Xaxadze rəhbərlik edir.
Sessiya zalında yalnız “Gürcü Arzusu” partiyasının seçilmiş deputatları iştirak edir, bunlar arasında partiyanın lideri Bidzina İvanişvili də var. Ümumilikdə, parlamentin 88 deputatı qeydiyyatdan keçib. İclasa yalnız dövlət orqanlarının rəhbərləri və ruhaniyyət dəvət edilib.скачать dle 11.3

Политика Экономика COP29 Общество Спорт Культура В мире Аналитика Мультимедиа Парламент Грузии признал полномочия всех 150 депутатов
25.11.2024 20:54 1 392
Парламент Грузии признал полномочия всех 150 депутатов.
Об этом передает грузинское бюро Report.
"За" проголосовали 88 членов правящей "Грузинской мечты", которые затем приняли присягу на верность стране, подписали текст клятвы и исполнили гимн страны. Основатель и почетный председатель правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" Бидзина Иванишвили присутствует на первом заседании парламента Грузии XI созыва.
Оппозиции на заседании не было, так как она не признает результаты выборов.
Отметим, что для приобретения новым парламентом полномочий нужно было признание полномочий 2/3 полного состава членов законодательного органа. По закону, могут быть признаны полномочия и тех избранных депутатов, которые отказываются признавать результаты парламентских выборов и утверждают, что не намерены работать в новом парламенте.скачать dle 11.3