ƏDV-nin 50%-i kimlərə qaytarılacaq? - Mədəniyyət sektorunda yeni güzəştlər
Bu sahədə çalışan sahibkar subyektləri üçün növbəti 5 il müddətinə torpaq vergisi tam, mənfəət vergisi isə 90% güzəştlə tətbiq olunacaq. Yəni sahibkarlar torpaq vergisindən tam azad olunur, mənfəətin, ya gəlirin isə yalnız 90%-i azad olunur.
Eyni zamanda vergi güzəştlərindən istifadə edən subyektlərin sayı artırılır. Əvvəllər bu siyahıda yalnız film çəkilişi ilə məşğul olanlar idisə, artıq yeni qaydalara əsasən, teatr, muzey, simfonik orkestr və film prodüserləri də bu güzəştdən istifadə edə biləcəklər.
Teatr tamaşaları, film nümayişi, muzey ziyarəti və simfonik orkestrin konserti ilə bağlı nağdsız ödənilən ƏDV-nin 50%-i geri qaytarılacaq. Bu o deməkdir ki, bu sahədə olan ödənişlər üçün əlavə dəyər vergisinin yarısı keşbek olaraq hesaba qaytarılacaq.
Deputat Vüqar Bayramov Oxu.Az-a bildirib ki, bu layihə artıq İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsində birinci oxunuşda qəbul olunub və plenar iclasa tövsiyə edilib.

Кому вернутся 50% НДС? - Новые льготы в сфере культуры
Как сообщает Oxu.Az, для действующих в этой сфере субъектов в течение следующих 5 лет земельный налог будет полностью отменен, а налог на прибыль будет применяться с 90% льготой. То есть предприниматели полностью освобождаются от земельного налога, а от налога на прибыль освобождается только 90%.
Одновременно увеличивается число субъектов, пользующихся налоговыми льготами. Если раньше в этом списке были только те, кто занимался съемками фильмов, то по новым правилам театры, музеи, симфонические оркестры и кинопродюсеры также смогут воспользоваться этой льготой.
50% НДС, уплаченного безналичным способом за театральные представления, показ фильмов, посещение музеев и концерты симфонического оркестра, будет возвращено. Это означает, что половина налога на добавленную стоимость за платежи в этой сфере будет возвращена на счет в виде кэшбэка после осуществления платежей. Кэшбэк относится к поставщикам услуг.
Депутат Вугар Байрамов сообщил редакции нашего сайта, что этот проект уже принят в первом чтении в Комитете по экономической политике, промышленности и предпринимательству и рекомендован к пленарному заседанию.