Bölgələrin özəl klinikalarında icbari tibbi sığorta niyə tətbiq edilmir? - VİDEO
İcbari tibbi sığortanın əhatə dairəsi və xidmətlər zərfi günü-gündən genişlənsə də, hələ də vətəndaşlar bütün özəl tibb müəssisələrdə bu imkandan yararlana bilmirlər. Bakı ilə yanaşı, xüsusilə bölgələrdə İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin müqavilə bağlamadığı kifayət qədər özəl klinikalar var.
Xezerxeber.az-ın məlumatına görə, vətəndaşlar deyirlər ki, yaşadıqları ünvanlara yaxın özəl xəstəxanalarda tibbi sığortadan istifadə etmək imkanı olsa, onlar üçün daha rahat olar.
Həkim-ekspert Adil Qeybulla bildirib ki, Azərbaycanda icbari tibbi sığorta sisteminin daha da təkmilləşməsinə ehtiyac var. Çünki bütün özəl tibb müəssisələri lisenziya əsasında fəaliyyət göstərir. Buna görə də, mülkiyyətindən asılı olmayaraq, vətəndaşlar bütün xəstəxanalarda bu imkandan yararlanmalıdırlar.
Tibbi sığortanın əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, nəticədə həkim heyətinin peşəkarlığını, vətəndaşların isə məmnunluq səviyyəsini artıra bilər.

Почему обязательное медстрахование недоступно в частных клиниках регионов? - ВИДЕО
Несмотря на расширение охвата и пакета услуг обязательного медицинского страхования (ОМС) в Азербайджане, граждане все еще сталкиваются с трудностями при использовании этой системы в частных клиниках. Как в Баку, так и в регионах функционирует множество медучреждений, с которыми Государственное агентство по обязательному медицинскому страхованию пока не заключило договор.
Как сообщает хezerxeber.az, граждане предпочли бы иметь возможность получать медицинские услуги в частных клиниках, расположенных ближе к их месту проживания.
Врач-эксперт Адиль Гейбулла подчеркнул, что система ОМС требует дальнейшего развития. Он отметил, что действующие на основании лицензии негосударственные медучреждения также должны быть включены в эту систему. По словам специалиста, такой шаг сделает медицинскую помощь более доступной для населения независимо от формы собственности клиник.
Расширение применения ОМС может не только улучшить доступность услуг, но и способствовать повышению квалификации медицинского персонала и росту удовлетворенности граждан.