Azərbaycanlı alim vəfat etdi - FOTO
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının keçmiş dosenti, filologiya elmləri namizədi Elmira Həsənova 84 yaşında vəfat edib.
APA xəbər verir ki, bu barədə BDU-nun Filologiya fakültəsinin dekan müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Anar Fərəcov deyib.
Qeyd edək ki, Elmira Həsənova 1940-cı ildə Füzuli rayonunda anadan olub. 1967-ci ildə "Müasir Azərbaycan dilində qarışıq tipli tabeli mürəkkəb cümlələr" mövzusunda dissertasiya müdafiə edib və filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsi adına layiq görülüb. 1976-cı ildə isə dosent elmi adını alıb. 1964-1967-ci illərdə Filologiya fakültəsinin qiyabi şöbəsində metodist, 1967-1970-ci illərdə Azərbaycan dilçiliyi kafedrasında müəllim, 1970-1976-cı illərdə baş müəllim, 1976-cı ildən həmin kafedranın dosenti vəzifəsində çalışıb. Əsas tədqiqat sahəsi Azərbaycan dilinin sintaksisi və mətn dilçiliyi ilə bağlı olub.
Onun "Müasir Azərbaycan dilinin morfologiyasından praktikum", "Müasir Azərbaycan dilindən praktikum", "Mürəkkəb cümlələrin polipredikativliyi" kitabları, "Mətnin linqvistik təhlili" (magistr pilləsi üçün), "Sadə cümlə sintaksisi" (magistr pilləsi üçün), "Sintaksis və mətn sintaksisi", "Sintaksis", "Mətn sintaksisi" (magistr səviyyəsi üçün) proqramları çap olunub.

БГУ простился с выдающимся преподавателем азербайджанского языкознания - ФОТО
Как передает АПА, об этом сообщил заместитель декана филологического факультета БГУ, доктор философии по филологии Анар Фараджов.
Согласно информации, Э.Гасанова родилась в 1940 году в Физулинском районе. В 1967 году защитила кандидатскую диссертацию на тему "Сложноподчиненные предложения смешанного типа в современном азербайджанском языке". В 1976 году ей было присвоено звание доцента.
Педагогическая деятельность Э.Гасановой началась в 1964 году на заочном отделении филологического факультета, где она была методистом. В 1967-1970 годах занимала должность преподавателя на кафедре азербайджанского языкознания, с 1970 по 1976 год работала старшим преподавателем, а с 1976-го - доцентом той же кафедры. Основное направление ее научных исследований включало синтаксис азербайджанского языка и лингвистику текста.
Среди опубликованных трудов Э.Гасановой значатся такие книги, как "Практикум по морфологии современного азербайджанского языка", "Практикум по современному азербайджанскому языку" и "Полипредикативность сложных предложений". Кроме того, ею разработаны программы для магистратуры, такие как "Лингвистический анализ текста", "Синтаксис простого предложения" и "Синтаксис и синтаксис текста".