Onkoloji xəstələrə xidmətlə bağlı dövlət büdcəsindən 60,4 milyon manat ayrılacaq
Onkoloji xəstələrə xidmətlə bağlı, müalicənin keyfiyyətinin, xidmətlərin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı 2025-ci ilin dövlət büdcəsindən 60,4 milyon manat vəsait ayrılacaq.
"Report"un məlumatına görə, bu, 2024-cü illə müqayisədə onkoloji xəstələrin müalicəsinə ayrılan vəsaitdən 10,3 milyon manat və ya 21,1 faiz çoxdur.
Xərclərin strukturuna Onkologiya Mərkəzi üçün 58,9 milyon manat nəzərdə tutulub.
Vəsait onkoloji xəstəliyə tutulmuş şəxslərin müalicə və reabilitasiyasının həyata keçirilməsi, dərman preparatlarına olan tələbatın ödənilməsi və bu sahənin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi məqsədilə ayrılacaq.
Bundan başqa, Milli və Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkoloji Klinikası üçün 1,5 milyon manat ayrılacaq.
Artım onkoloji xəstələrin müalicəsinin keyfiyyətinin, o cümlədən şüa diaqnostikası və terapiyası xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi, onkoloji xəstələrə göstərilən cərrahiyyə xidmətinin yaxşılaşması, həmçinin onların lazımi dərman preparatları ilə təminatının daha da yaxşılaşdırılmasını nəzərdə tutur.скачать dle 11.3

В госбюджете Азербайджана на медуслуги для онкобольных предусмотрено 60 млн манатов
В государственном бюджете на 2025 год предусмотрено выделение 60.4 млн манатов для улучшения лечения и повышения качества услуг, оказываемых онкологическим больным.
Как сообщает Report, эта сумма на 10.3 млн манатов или 21.1% превышает объем средств, предусмотренных на лечение онкологических заболеваний в 2024 году.
Из общего объема расходов 58.9 млн манатов направят на нужды Онкологического центра. Эти средства будут использованы для лечения и реабилитации пациентов, обеспечения их лекарственными препаратами, а также укрепления материально-технической базы.
Дополнительно 1.5 млн манатов выделят Онкологической клинике Азербайджанского медицинского университета.
Увеличение финансирования направлено на совершенствование диагностики, лучевой терапии, хирургических услуг и улучшение обеспечения пациентов необходимыми лекарствами.скачать dle 11.3