Gürcüstanlı deputat: COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi Cənubi Qafqaz üçün mühüm hadisədir
Bunu "Report"un yerli bürosuna açıqlamasında Gürcüstan parlamentinin xarici əlaqələr komitəsinin sədri Nikoloz Samxaradze deyib.
O, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin Gürcüstan və bütövlükdə region üçün də vacib hadisə olduğunu vurğulayıb:
“Mən ilk növbədə qardaş və dost Azərbaycanı beynəlxalq səviyyəli tədbirə ev sahibliyi münasibətilə təbrik edirəm. Bu tədbirin Bakıda təşkil olunması həm Cənubi Qafqaz, həm də Azərbaycanın özü üçün olduqca əhəmiyyətlidir. COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi Gürcüstan üçün də vacib və sevindirici hadisədir”.
N.Samxaradzenin sözlərinə görə, COP29-un keçiriləcəyi ölkə statusunun əldə edilməsi Azərbaycanın bütün dünyada böyük nüfuza malik olmasının göstəricisidir:
“Biz bu konfransın Bakıda təşkil olunacağına çox sevinirik. Ötən həftə Gürcüstanda parlament seçkiləri keçirildi. Yaxın günlərdə parlament yeni tərkibdə toplanacaq və biz Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsini diqqət mərkəzində saxlayacağıq.
Əminəm ki, qarşıdakı dörd ildə Azərbaycanla Gürcüstan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətləri daha da dərinləşəcək. İqlim dəyişikliyi qlobal problemdir və Qafqaz regionuna da təsirsiz ötüşmür. Biz də parlamentarilər olaraq, bu məsələləri davamlı müzakirə edəcəyik”.скачать dle 11.3

В парламенте Грузии назвали важным событием проведение COP29 в одной из стран Южного Кавказа
В парламенте Грузии назвали важным событием проведение столь масштабной климатической конференции, как COP29, в одной из стран Южного Кавказа.
В беседе с грузинским бюро Report председатель комитета по международным отношениям грузинского парламента Николоз Самхарадзе подчеркнул, что проведение COP29 в Азербайджане важное событие и для самой Грузии.
"Прежде всего я поздравляю Азербайджан с проведением такого мероприятия международного уровня. Организация COP29 в Баку очень важна как для Южного Кавказа, так и для Азербайджана", - сказал он.
По словам Самхарадзе, избрание председателем COP29 говорит об авторитете Азербайджана на мировой арене. "Мы очень рады, что эта конференция будет организована в Баку. На прошлой неделе в Грузии прошли парламентские выборы. В ближайшие дни парламент соберется в новом составе, и мы будем держать в центре внимания расширение связей с Азербайджаном. Уверен, что в предстоящие четыре года дружеские и братские отношения между двумя странами будут еще больше развиваться. Изменение климата - это глобальная проблема, которая не обходит стороной и Кавказский регион", - сказал он.скачать dle 11.3