Ermənistanda biometrik pasportlar 2026-cı ilin ortalarında istifadəyə veriləcək
Ermənistanda biometrik pasportlar və şəxsiyyət vəsiqələri 2026-cı ilin ortalarından istifadəyə verəcək.
“Report” “Sputnik Ermənistan”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ermənistan Daxili İşlər Nazirliyinin Miqrasiya və Vətəndaşlıq Xidmətinin rəis müavini Nelli Davtyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni sənədlərin tətbiqinə hazırlıq təxminən 1,5 il əvvəl başlayıb. Bu müddət ərzində bazar araşdırmaları, yerli və beynəlxalq şirkətlərlə danışıqlar aparılıb. Nəticədə gələcək əməkdaşlıq üçün üç böyük beynəlxalq təşkilat seçilib.
Oktyabrın 10-da texniki və maliyyə hissələri də daxil olmaqla tender başlayıb. Müraciətlər yanvarın 8-dək qəbul ediləcək, bundan sonra isə xüsusi komissiya təklifləri qiymətləndirəcək.
Ermənistan vətəndaşlarına biometrik pasportlarla yanaşı, elektron çiplə təchiz edilmiş biometrik şəxsiyyət vəsiqələri də veriləcək.скачать dle 11.3

Биометрические паспорта появятся в Армении к середине 2026 года
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Sputnik Армения, об этом сказала заместитель начальника Службы миграции и гражданства МВД Нелли Давтян.
По ее словам, подготовка к введению новых документов началась около полутора лет назад. В этот период были проведены исследования рынка и переговоры с местными и международными компаниями. В итоге были отобраны три крупных международных организации для дальнейшего сотрудничества.
10 октября стартовал тендер, включающий техническую и финансовую части. Заявки принимаются до 8 января, после чего специальная комиссия проведет оценку предложений.
Кроме биометрических паспортов, гражданам Армении также будут выдаваться оснащенные электронным чипом биометрические идентификационные карты.скачать dle 11.3