Bir məhsula yeni gömrük rüsumu müəyyən edildi - QƏRAR
Nazirlər Kabinetindən verilən xəbərə görə, bu qərar yerli istehsalçılardan daxil olan müraciətlər nəzərə alınmaqla, daxili istehsalın rəqabət qabiliyyətinin artırılması, daxili bazarın qorunması, o cümlədən yerli sahibkarlara dövlət dəstəyinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə qəbul edilib.
Qəbul edilən Nazirlər Kabinetinin 453 nömrəli Qərarına əsasən 30.06.2026-cı il tarixinədək təhlükəsizlik ayaqqabılarının idxalına tətbiq olunan gömrük rüsumları 15% dərəcəsindən artırılaraq spesifik rüsum formasında 1 cüt üçün 9 ABŞ dolları məbləğində müəyyən olunur.
Qərarın qəbul edilməsi nəticəsində yerli məhsulların analoji idxal mallarına münasibətdə rəqabət qabiliyyətinin artırılması proqnozlaşdırılır.скачать dle 11.3

В Азербайджане установлена новая таможенная пошлина на импорт спецобуви
Как сообщили в Кабинете министров, данное решение было принято с учетом поступивших обращений от местных производителей с целью повышения конкурентоспособности отечественного производства, защиты внутреннего рынка, в том числе дальнейшего усиления государственной поддержки местных предпринимателей.
В соответствии с принятым постановлением Кабинета министров №453 до 30 июня 2026 года ввозные таможенные пошлины на ряд видов живой и охлажденной рыбы повышаются со ставки 0% до 15%, а также таможенные пошлины, применяемые к ввозу защитной обуви, повышаются со ставки 15% и устанавливаются в размере 9 долларов США за 1 пару в конкретной форме пошлины.скачать dle 11.3