Ermənistanda növbəti ikitirəlik: Avropa İttifaqına qoşulmaq istəmirlər?
Nəşr qeyd edir ki, bu proses sentyabrın 16-da başlayıb, lakin təşəbbüskarlar nəticələrdən razı deyillər. Məlumata görə, gözləntilər xeyli yüksək olsa da, indiyədək səslərin 2/3-si (tələb olunan 50 mindən təxminən 33 mini) toplanıb.
Nəzərə alsaq ki, imzaların toplanması təkcə İrəvanda deyil, ölkənin regionlarında da həyata keçirilib, göstəricilər kifayət qədər aşağıdır. Üstəlik, parlament layihəni rədd edərsə, artıq 300 min imza toplamaq lazım gələcək ki, bu da ciddi problemə çevriləcək.
Təşəbbüs müəllifləri noyabrın 14-dək 50 min səs toplayıb parlamentə təqdim etməlidirlər. Əgər rədd edilərsə, 60 gün ərzində Aİ-yə üzvlüklə bağlı referendumun keçirilməsi üçün 300 min səs tələb olunacaq.
Nəşr yazır ki, layihənin rədd edilmə ehtimalı çox yüksəkdir, çünki baş nazir Nikol Paşinyan xalqın fikrinə bələd olduğunu və belə bir şeyə ehtiyac görmədiyini daha əvvəl bildirib. Üstəlik, siyasi komandasının üzvləri ilə qapalı görüşdə Paşinyan xəbərdarlıq edib ki, belə bir referendum keçirilməməlidir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl başqa bir Ermənistan KİV ölkədə Aİ-yə daxil olmaq üçün imza toplanmasının çox ləng getdiyindən yazmışdı.
Xatırladaq ki, sentyabrın əvvəlində Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyası ölkənin "Avropa İttifaqına daxil olması" məsələsi ilə bağlı imza toplamağa başlanmasını nəzərdə tutan vətəndaş təşəbbüsünün qeydə alınması qərarını təsdiqləyib. Vətəndaş təşəbbüsündə 51 nəfər var, onun səlahiyyətli nümayəndəsi Ədliyyə Nazirliyinin keçmiş rəhbəri və qərbyönlü Respublika Partiyasının (hakimiyyətdəki partiya ilə əməkdaşlıq edən) qurucularından biri olan Artak Zeynalyandır.
Həmçinin, xatırladaq ki, iyunun 21-də Ermənistan parlamentində Aİ-yə üzvlük üzrə müraciətlə bağlı mümkün referenduma dair dinləmələr keçirilib. Ermənistan qanunlarına görə, əgər 60 gün ərzində 50 min imza toplaya bilsələr, o zaman təşəbbüs parlamentin gündəliyinə salınacaq və qanunverici orqanın deputatları buna səs verəcəklər.скачать dle 11.3

Армянский народ не хочет в Евросоюз?
Инициатива о проведении референдума по вопросу присоединения Армении к Европейскому союзу столкнулась с серьезными трудностями. Сбор подписей в поддержку этой идеи, начавшийся 16 сентября, пока не принес желаемых результатов.
Как передает Median.Az, об этом пишет газета "Жоховурд".
По данным издания, на данный момент собрано лишь около 33 000 подписей из необходимых 50 000, несмотря на то, что кампания проходила не только в столице Ереване, но и в регионах страны. Инициаторы выражают недовольство такими низкими показателями, ведь их ожидания были намного выше.
Ситуация осложняется тем, что в случае отклонения проекта парламентом, для проведения референдума потребуется уже 300 000 подписей, что может стать непреодолимым препятствием. У авторов инициативы есть время до 14 ноября, чтобы собрать 50 000 голосов и представить проект в парламент. Однако вероятность его отклонения весьма велика.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что не видит необходимости в таком референдуме, поскольку "знает мнение народа". Более того, на закрытой встрече с членами своей политической команды он предупредил, что референдума о присоединении к ЕС проводиться не должно.
Ранее о том, что сбор подписей в Армении о присоединении к ЕС идет очень медленно, писала газета "Грапарак".
В начале сентября Центризбирком Армении утвердил решение зарегистрировать гражданскую инициативу, которая планирует начать сбор подписей по вопросу "присоединения Армении к Евросоюзу". В гражданской инициативе - 51 человек, ее уполномоченный представитель - экс-глава Минюста и один из учредителей прозападной партии "Республика" (сотрудничает с партией власти) Артак Зейналян.
Напомним, 21 июня в парламенте Армении прошли слушания по вопросу возможного референдума о подаче заявки на членство в ЕС. Согласно армянскому законодательству, если в течение 60 дней им удастся собрать 50 000 подписей, то инициатива будет включена в повестку дня парламента и по ней проголосуют депутаты законодательного органа.скачать dle 11.3