Kənan Qurbanovun atası onun dənizdə batmağına inanmır: "Bilmirəm, kimə qoşulub" - FOTO
Üç ay əvvəl dənizdə batdığı deyilən və axtarışları aparılan gəncin ailəsi onun ölmədiyini, itkin düşdüyünü iddia edir.
"Qafqazinfo"ya müraciət edən 27 yaşlı Kənan Qurbanovun atası Vaqif Qurbanov düşünür ki, oğlu bunu planlı şəkildə edib.
Onun sözlərinə görə, avqustun 19-da ailəlikcə dəniz kənarında istirahətdə olublar: "Dedik-güldük, əyləndik. Elə gözümüzün qabağında da yoxa çıxdı. Hara getdi, niyə getdi bilmədik. Axtardıq, tapa bilmədik. FHN-in nümayəndələri onun axtarışları ilə məşğul oldular. Bütün gecəni yatmadım, oturdum dənizin kənarında. Amma onlar da dedilər ki, Kənan batsaydı, nəşi üzə çıxardı. Elə mən özüm də bu fikirdəyəm. Çünki oğlum itəndən sonra evdə bir dəst paltarının olmadığını gördük. Bundan başqa o, bankdan da 3500 manat kredit pul götürübmüş. Kənan yoxa çıxdıqdan sonra avtomobildən banka aid olan sənədlər tapdım. Pulu niyə götürüb, bilmirik. Özünün də belə şeylərdən xoşu gəlmirdi. Özü də sadə telefon işlədərdi. "Instagram"a belə ya mənim, ya da anasının telefonu ilə girirdi. Zəhmətkeş uşaq idi, elə olurdu ki, bir gün evə gəlirdi, bir gün gəlmirdi. Kənan İçərişəhərdə skripkada ifa edirdi. Onu kimlərsə yoldan çıxarıb, bilmirəm kimə qoşulub..."
Vaqif Qurbanov məsələ ilə bağlı polisə də müraciət edib: "Bütün sənədləri, xarici pasportu da evdədir. Ölkədən çıxıbmı, onu da bilmirəm. Bütün dostları, tanışları ilə də danışmışam. Heç kim bilmir ki, Kənan hardadır. Heç olmasa, bircə dəfə zəng etsə, desə ki, "yaxşıyam" bizə bəs edər. Təki onun sağ olduğunu bilək. Hələ də dənizin kənarına gedib-gəlirəm. Bəlkə qayıdar deyə".
Məsələ ilə bağlı Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət etdik. DİN-in Mətbuat xidmətinin əməkdaşı İbrahim Əmiraslanlı bildirdi ki, itkin düşmə ilə bağlı axtarış elan edilən şəxsin tapılması istiqamətində polis əməkdaşları tərəfindən zəruri tədbirlər görülür.
İddialarla əlaqədar Fövqəladə Hallar Nazirliyinə də sorğu ünvanladıq. Qurumdan məsələ haqda belə cavab verildi: "Fövqəladə Hallar Nazirliyinin "112" qaynar telefon xəttinə 19 avqust 2024-cü il tarixində Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu, Pirşağı qəsəbəsində 1997-ci il təvəllüdlü Qurbanov Kənan Vaqif oğlunun dənizdə batması barədə məlumat daxil olub. Məlumat daxil olduqdan sonra FHN-in Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət Xidmətinin dalğıc-xilasediciləri axtarışlara cəlb olunub. Dənizdə batdığı ehtimal olunan vətəndaşın axtarışları 31 avqust 2024-cü il tarixinədək intensiv şəkildə aparılıb. Ailə üzvlərinin müraciəti əsasında dənizdə axtarışlar dayandırılıb.

Отец предположительно утонувшего в море скрипача не верит в гибель сына: Не знаю, с кем он связался - ФОТО
Обратившийся в Qafqazinfo Вагиф Гурбанов - отец пропавшего 27-летнего Кянана Гурбанова - считает, что сын это спланировал.
По его словам, 19 августа они всей семьей отдыхали на пляже. "Мы веселились, развлекались. Он исчез прямо на наших глазах. Куда ушел, почему - не знаем. Мы искали его, но не смогли найти. Его поисками занимались сотрудники МЧС. Я не спал всю ночь, сидел у моря. Но и они сказали, что если бы Кянан утонул, его тело всплыло бы. Я придерживаюсь того же мнения, так как после исчезновения сына мы обнаружили, что из дома пропал комплект его одежды. Кроме того, он взял в банке кредит на сумму 3 500 манатов. После того как Кянан пропал, я нашел в машине банковские документы. Мы не знаем, для чего он брал деньги, ведь ему не нравились подобные вещи. Сам он пользовался простым телефоном. Даже в Instagram заходил либо с моего, либо с телефона матери. Кянан был трудолюбивым ребенком, бывало, что возвращался домой через день. Кянан играл на скрипке в Ичеришехер. Кто-то сбил его с пути, не знаю, с кем он связался", - поделился мужчина.
В.Гурбанов в связи с исчезновением сына также обратился в полицию.
"Все его документы, загранпаспорт находятся дома. Не знаю, покинул ли он страну. Я переговорил со всеми его друзьями и знакомыми. Никто не знает, где находится Кянан. Пусть позвонит хотя бы раз, скажет, что с ним все в порядке, нам этого будет достаточно. Только бы знать, что сын жив. Я все еще езжу на побережье в надежде, что он вернется", - добавил он.
Qafqazinfo обратился по этому поводу в Министерство внутренних дел. Сотрудник пресс-службы ведомства Ибрагим Амирасланлы заявил, что сотрудники полиции принимают необходимые меры для нахождения пропавшего лица, объявленного в розыск.
Сайт также направил соответствующий запрос в Министерство по чрезвычайным ситуациям (МЧС). В ответ на запрос в ведомстве сообщили, что 19 августа 2024 года на горячую линию 112 МЧС поступила информация об утоплении Кянана Гурбанова (1997 г.р.) в поселке Пиршаги Сабунчинского района Баку.
Поисками предположительно утонувшего в море гражданина занялись водолазы-спасатели Государственной службы надзора за маломерными судами и спасения на водах МЧС. Поиски интенсивно велись до 31 августа и были прекращены по просьбе членов семьи.
"В ходе поисково-спасательных операций никаких предметов, принадлежавших К.Гурбанову, обнаружено не было", - сообщили в министерстве.