Azərbaycan at ixracını ARTIRIR - RƏQƏMLƏR
Sfera.az xəbər verir ki, əvvəlki illərdə hər ay 70-100 baş at ixrac edilirdisə, bu il aylıq ixrac sayı 200-ü ötüb. Rəsmi dövlət statistikasına əsasən, bu ilin yanvar-iyul ayları ərzində 1 517 baş at ixrac edilib.
İxracın dəyərinə və coğrafiyasına diqqət yetirdikdə görürük ki, ölkəmizdən daha çox ətlik məqsədlərlə at idxal olunur. 2024-cü ilin ilk 7 ayında ixrac edilən atların dəyəri 301 min 790 dollar olub. Orta hesabla bir baş at 199 dollara (339 manat) satılıb. Ölkəmizdən ən çox atı Qazaxıstan alıb. Qazaxıstan atı ətlik məqsədlə idxal edir. Yeddi ayda Qazaxıstan Azərbaycandan 1 444 baş at alıb və buna görə 286 min dollar, yaxud hər ata görə 198 dollar (336 manat) ödəyib.
Azərbaycandan Türkiyə və Özbəkistan da at alıb. Türkiyə 42 ədəd (hər birinə orta hesabla 202 dollar), Özbəkistan 30 ədəd (hər birinə orta hesabla 200 dollar) at alıb.
Bir ədəd at isə Gürcüstana göndərilib və qonşu ölkə bunun üçün 1500 dollar xərcləyib.скачать dle 11.3

Азербайджан увеличивает экспорт лошадей - ЦИФРЫ
Как сообщает sfera.az, если в предыдущие годы ежемесячно вывозилось 70-100 лошадей, то в этом году эти цифры превысили 200. По данным официальной государственной статистики, за январь-июль текущего года было экспортировано 1 517 голов.
Если обратить внимание на стоимость и географию экспорта, то мы увидим, что из Азербайджана лошади в большей степени вывозятся на мясо. Стоимость лошадей, экспортированных за первые 7 месяцев 2024 года, составила 301 790 долларов. В среднем одно животное продавалось за 199 долларов (339 манатов). Больше всего лошадей у нашей страны закупил Казахстан, где конина употребляется в пищу. За семь месяцев Казахстан импортировал из Азербайджана 1 444 головы лошадей на сумму 286 тыс. долларов, или 198 долларов (336 манатов) за каждую особь.
Турция и Узбекистан также закупили лошадей у Азербайджана. Турция купила 42 лошади, заплатив в среднем по 202 доллара за каждую, а Узбекистан - 30 (по 200 долларов).