Yer kürəsində güclü maqnit qasırğası başladı
Bu barədə "Phobos" hava mərkəzinin aparıcı mütəxəssisi Mixail Leus özünün "Telegram" kanalında məlumat verib.
"Çərşənbə axşamı (8 oktyabr) səhər erkən saatlarda, Moskva vaxtı ilə 5:42-dən sonra geomaqnit sahəsində dalğalanmalar G3 sinifli güclü maqnit qasırğası səviyyəsinə çatıb. Və bu, yenə də proqnozların əksinə olaraq baş verdi", - deyə mütəxəssis yazıb.
Leus qeyd edib ki, maqnit qasırğası hələ ötən gün günortadan sonra başlayıb. O zaman qasırğa G2 sinfinə çatıb.
"Sinoptiklərin proqnozlarına görə, oktyabrın 8-də səhər saatlarında qasırğa G1 sinfinə keçməli, günorta isə tamamilə dayanmalı idi. Bununla belə, Yerin maqnitosferi, əksinə, güclənib", - deyə mütəxəssis vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, indi maqnit qasırğasının sonrakı davranışını proqnozlaşdırmaq çətindir. Bununla belə, Leus ehtimal edir ki, dalğalanma qısamüddətli olacaq və yaxın saatlarda azalmağa başlayacaq.скачать dle 11.3

08.10.2024 11:39 1 194
"В ранние утренние часы наступившего вторника, после 5 часов 42 минут по московскому времени (6:42 по Баку - ред.), возмущения геомагнитного поля достигли уровня сильной магнитной бури класса G3. И произошло это вновь вопреки прогнозам", - написал специалист.
Леус отметил, что магнитная буря началась еще накануне во второй половине дня. Тогда она достигла класса G2. По прогнозам синоптиков, утром 8 октября буря должна была перейти в класс G1, а после полудня и вовсе прекратиться. Однако магнитосфера Земли наоборот усилилась, подчеркнул специалист.
По словам синоптика, сейчас сложно предсказать дальнейшее поведение магнитной бури. Однако Леус предположил, что возмущение будет непродолжительным, и в ближайшие часы начнет ослабевать.скачать dle 11.3