Şuşanın Bayraq Meydanında Zəfər muzeyi inşa ediləcək
Bunu "Report"un Şuşaya ezam olunan əməkdaşına açıqlamasında Şuşa Şəhər Dövlət Qoruq İdarəsinin əməkdaşı Müslüm İmranlı deyib.
Onun sözlərinə görə, Şuşada Bayraq Meydanının açılışı Azərbaycanın hər bir vətəndaşını qürurlandırıb:
"Xalqımızın azadlığını, suverenliyini, milli kimliyini tərənnüm edən üçrəngli, ay-ulduzlu bayrağımız milli qürurumuzdur. 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan şanlı qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun apardığı birgünlük lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmiz həm ərazi bütövlüyünü, həm də suverenliyini tam bərpa etdi. Bu gün Azərbaycanın dövlət bayrağı ölkənin bütün ərazilərində qürurla dalğalanır. Sentyabrın 19-da Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Şuşa şəhərində Bayraq Meydanının açılışı hər bir Azərbaycan vətəndaşında iftixar və qürur hissi yaradıb".
M.İmanlı Bayraq Meydanında görülən və nəzərdə tutulan işlər haqqında da məlumat verib.
"Şuşada Bayraq Meydanının yeni̇dən qurulması i̇şləri̇nə 2024-cü ilin may ayında başlanılıb. Bayraq Meydanı amfiteatr ilə əhatələnib. Ərazinin ümumi sahəsi 9 190 kvadratmetr, yaşıllıqların sahəsi 3 693 kvadratmetr, bayraq dirəyinin hündürlüyü isə 11.7 metrdir. Ərazidəki çoxillik bitkilərin mütləq əksəriyyəti saxlanılaraq layihəyə inteqrasiya olunub. Yaşıllaşdırma işlərində yerli bitkilərdən, o cümlədən çinar ağaclarından istifadə edilib.
Burada müasir oturacaqlar və işıqlandırma sistemi quraşdırılıb. Bayraq Meydanının ətrafında Şuşa şəhərinin Baş planına uyğun olaraq, Zəfər muzeyinin, çoxfunksiyalı konsert-tamaşa zalının və ticarət mərkəzinin inşa edilməsi nəzərdə tutulur".

В Шуше на Площади флага построят Музей победы
Он напомнил, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев 19 сентября принял участие в открытии Площади флага в Шуше. Эта площадь станет источником гордости для каждого гражданина Азербайджана, добавил М.Имранлы.
По его словам, работы по реконструкции Площади флага в Шуше начались в мае 2024 года:
"Она окружена амфитеатром. Общая площадь территории составляет 9 190 кв.м, площадь зеленых насаждений - 3 693 кв.м, а высота флагштока - 11.7 м. Большинство многолетних растений на этой территории были сохранены и интегрированы в проект.
В ландшафтном дизайне использовались местные растения, в том числе платаны. В соответствии с генеральным планом города Шуша вокруг Площади флага планируется построить Музей победы, многофункциональный концертно-зрительный зал и торговый центр".
Об этом Report сообщил сотрудник Шушинского государственного заповедника Муслим Имранлы.