Hollandiyanın "ING Group" şirkəti Azərbaycanda 2027-ci ilə qədər inflyasiya proqnozunu yenilədi
Hollandiyanın "ING Group" şirkəti Azərbaycanda orta illik inflyasiyanı 2024-cü il üçün 2.2%, 2025-ci il üçün 4.7%, 2026-cı il üçün isə 4.5% səviyyəsində proqnozlaşdırır.
Bu barədə məlumatlar "ING Group" şirkətinin hesabatına istinadən yayımlanıb.
Yenilənmiş hesablamalara əsasən, cari və 2025-ci il üçün inflyasiya proqnozu 0.7, 2026-cı il üçün isə 0.3 faiz bəndi artırılıb.
Yenilənmiş proqnozlara görə, 2024-cü ilin üçüncü rübündə Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 3.2%, dördüncü rübündə isə 4.5% olacağı gözlənilir.
Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2025-ci ilin birinci rübündə 5.5%, ikinci rübündə 5.9%, üçüncü rübündə 4% və dördüncü rübündə 3.6% səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanda istehlak qiymətləri 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1% artıb.
İqtisadiyyat Nazirliyi 2024-cü ildə Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2.7% olacağını proqnozlaşdırır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı isə ölkədə orta illik inflyasiyanı 2024-cü ildə 5.4%, 2025-ci ildə 5.5% səviyyəsində proqnozlaşdırır.скачать dle 11.3

ING обновил прогноз по инфляции в Азербайджане до 2027 года
Нидерландская ING Group прогнозирует среднегодовую инфляцию в Азербайджане на 2024 год на уровне 2.2%, в 2025 году - 4.7%, в 2026 году - 4.5%.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на данные группы, согласно обновленным оценкам прогноз по инфляции на текущий год повышен на 0,7 процентных пункта, на 2025 год - на 0.7 п.п., на 2026 год - 0.3 п.п.
Согласно обновленным прогнозам, в третьем квартале 2024 года среднегодовая инфляция в Азербайджане ожидается на уровне 3.2%, в четвертом - 4.5%.
Среднегодовая инфляция в Азербайджане в первом квартале 2025 года прогнозируется на уровне 5.5%, во втором - 5.9 %, в третьем - 4% и в четвертом - 3.6%.
По данным Государственного комитета статистики, в январе-июле этого года потребительские цены в Азербайджане выросли на 1% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
Министерство экономики среднегодовую инфляцию в Азербайджане в 2024 году прогнозирует в 2.7%.
Центральный банк Азербайджана среднегодовую инфляцию в стране в 2024 году прогнозирует на уровне 5.4%, в 2025г - 5.5%.скачать dle 11.3