Zelenski F-16 qəzasından sonra Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanını işdən çıxarıb
Volodimir Zelenski F-16 qəzasından sonra Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanını vəzifəsindən azad edib.
Apa xəbər verir ki, dövlət başçısı bu barədə sərəncam imzalayıb.
“Nikolay Nikolayeviç Oleşçuk Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanı vəzifəsindən azad edilsin”, - sərəncamda deyilir.
Qeyd edək ki, “The Wall Street Journal” nəşri Qərbdən Ukraynaya verilən ilk F-16 təyyarələrindən birinin qəzaya uğramasına dair məlumat yayıb.
Qəzet yazır ki, əldə olunan kəşfiyyat məlumatları qırıcının Rusiya tərəfindən atılan raketlə vurulduğunu təsdiqləməyib.скачать dle 11.3

Зеленский уволил командующего Воздушными силами ВСУ после крушения F-16
Президент Украины Владимир Зеленский уволил командующего Воздушными силами ВСУ Николая Олещука после крушения истребителя F-16, переданного Киеву.
Как передает апа со ссылкой на ТАСС, соответствующий указ опубликован на сайте офиса главы государства.
"Уволить Олещука Николая Николаевича с должности командующего Воздушными силами Вооруженных сил Украины", - говорится в документе.
Ранее Генштаб ВСУ подтвердил потерю своего самолета F-16, но не привел детали происшествия, в том числе относительно места, где был уничтожен истребитель. По данным Воздушных сил ВСУ, самолет потерпел крушение.