Livanda 2023-cü ilin payızından bəri 260-a yaxın insan ağ fosfordan zəhərlənib
2023-cü ilin payızından bu yana 260-a yaxın livanlı İsrailin ölkənin cənub rayonlarını bombardman edərkən istifadə etdiyi ağ fosfordan zəhərlənmə yaşayıb.
Median.Az xəbər verir ki, bu barədə Livanın “Al Wataniya” agentliyi ölkənin Səhiyyə Nazirliyinə istinadən məlumat yayıb.
“2023-cü ilin oktyabrından bu il avqustun 20-dək ən azı 257 nəfər fosfor zəhərlənməsindən əziyyət çəkib. Livanın “Hizbullah” hərəkatı ilə İsrail arasında silahlı eskalasiya başlayandan bəri Livanda ümumilikdə 564 nəfər ölüb”, - məlumatda bildirilir.
Qurumun məlumatına görə, ötən ilin payızından indiyədək azı 110 099 nəfər İsrailin hücumları nəticəsində ev-eşiyini tərk etmək məcburiyyətində qalıb.
Xatırladaq ki, iyunun 27-də “Financial Times” qəzeti radar və peyk məlumatlarına istinadən İsrailin demək olar hər gün “Hizbullah” hədəflərini beynəlxalq səviyyədə qadağan olunmuş ağ fosfor mərmilərindən atəşə tutması nəticəsində İsrailin Livanla sərhədi boyunca 5 kilometrlik zonanın yaşayış üçün tam yararsız hala çevrildiyini açıqlamışdı.скачать dle 11.3

В Ливане 260 человек пострадали от отравления белым фосфором с осени 2023 года
Как передает Median.Az, такие данные приводит национальное агентство Al Wataniya со ссылкой на Минздрав Ливана.
"Всего в период с октября 2023 года по 20 августа текущего года от отравления фосфором пострадали по меньшей мере 257 человек. Всего же с начала вооруженной эскалации между ливанским движением "Хезболлах" и Израилем в Ливане погибли 564 человека", - говорится в сообщении.
По данным ведомства, с осени прошлого года не менее 110 099 человек были вынуждены покинуть свои дома из-за обстрелов со стороны Израиля.
27 июня газета Financial Times сообщала со ссылкой на радиолокационные и спутниковые данные, что почти ежедневные обстрелы Израилем объектов "Хезболлах" с применением запрещенных международным правом снарядов с белым фосфором сделали пятикилометровую зону вдоль израильской границы с Ливаном непригодной для проживания.