Odda yanmış, suda batmış avtomobillər ölkəmizə niyə GƏTİRİLİR?
Son dövrlərdə xarici ölkələrdən, xüsusilə də ABŞ-dən qəzalı, bir hissəsi yanmış, hətta suda batmış maşınların gətirilməsi adi hala çevrilib. Onların bir çoxu elə gətirildiyi kimi, qəzalı halda ucuz qiymətə satışa çıxarılır. Bəzi hallarda isə həmin avtomobilləri bəzəyib "vuruqsuz" adı ilə satanlar da olur.
Digər tərəfdən, istehsal ili köhnə olan avtomobillərin ölkəmizə gətirilməsi qadağan edilib.
Bəs ili təzə olan, amma aşmış, yanmış, əzilmiş maşınlar ölkəyə niyə gətirilir? Bu avtomobillər nə üçündür? Belə çıxır ki, avtomobilin vəziyyəti barədə hər hansı tələb yoxdur?
Nəqliyyat eksperti Aslan Əsədov Bizim.media-ya bildirib ki, bu cür avtomobillərin ölkəyə gətirilməsində əsas məqsəd pul qazanmaqdır:
"Bu da maliyyə resursunun təmin edilməsi üçündür. Amma burada bir neçə faktor rol oynayır. Birinci faktor odur ki, tələbat var. Yəni tələbat varsa, təklif də avtomatik olaraq yaranır. Kifayət qədər belə maşınları alanlar var".
Bu cür avtomobillərə tələbin hansı səbəbdən yarandığına gəlincə, ekspert deyib ki, onlar fərqli məqsədlər üçün istifadə olunur:
"İli təzə olan yeni avtomobillər baha olduğundan bəzən bu cür avtomobilləri alırlar. Bəzən də olur ki, bu avtomobilləri gətirib təmir edir, həmçinin onların saz detallarını qiymətləndirməklə digər avtomobillər üçün ehtiyat hissələri kimi satırlar".скачать dle 11.3

Опасный тренд: зачем в нашу страну привозят аварийные автомобили?
В последнее время ввоз в Азербайджан аварийных, частично сгоревших и даже "утопленных" автомобилей из-за рубежа, особенно из США, стал обычным делом. Многие из них продаются в том виде, в котором прибыли в страну, по низким ценам. А нередко на них наводят внешний лоск и сбывают как исправные.
С другой стороны, в нашу страну запрещено ввозить старые автомобили. Но почему же тогда разрешен импорт относительно новых, но разбитых, сгоревших, помятых машин? Для чего они нужны? Получается, к состоянию автомобиля нет никаких требований?
Эксперт в сфере транспорта Аслан Асадов сообщил Bizim.Media, что главная цель ввоза таких автомобилей - заработать деньги.
"Это делается еще и для обеспечения притока финансовых ресурсов. Но здесь играют роль несколько факторов. Первый - есть спрос. А спрос автоматически рождает предложение. Желающих купить такие машины предостаточно", - отметил он.
Что касается причин возникновения спроса на такие автомобили, эксперт сказал, что они используются для разных целей.
"Поскольку новые автомобили стоят дорого, их покупают и в поврежденном состоянии. Бывает и так, что их ввозят, ремонтируют, а исправные детали используют как запчасти для других машин", - пояснил А.Асадов.скачать dle 11.3