09.08.2024 12:52 1 791
Bəzi sosial şəbəkə istifadəçiləri sürücülük vəsiqəsinin əldə edilməsi üçün təqdim edilən sürücülüyə yararlı olmaq haqqında tibbi arayışın etibarlılıq müddətinin üç ildən bir aya salındığını yazır.
Nəticədə imtahandan kəsilən şəxs bir ay sonra yenidən sürücülük vəsiqəsi əldə etmək üçün imtahan vermək istəyəndə ona təkrar sağlamlıq arayışı lazım olur. Bir dəfə bu arayışı əldə etməyin qiyməti isə 41 manatdır.
Məsələ ilə bağlı Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) əməkdaşı Aygün Xəlilova deyib ki, həmin arayışlara etibarlılıq müddəti üç il deyil, bir ay şərti olaraq qeyd edilir. Onun sözlərinə görə, müayinəsi aparılan vətəndaşda 1 ay sonra hər hansı bir ciddi problem yarana bilər. Buna görə də onun təkrar yoxlanması zəruridir.
Vətəndaşlar forma 83-ü elektron olaraq da əldə edə bilərlər. Hər iki halda tibb müəssisəsinə ilkin müraciət, laborator analizlərin verilməsi, həkim qəbullarından keçmək zəruridir.
Sürücülüyə yararlı olmaq barədə tibbi arayış Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə tənzimlənir. Forma 83-də vətəndaşın mövcud vəziyyəti dəyərləndirilir və praktiki sağlam olması ilə bağlı qeydlər aparılır.

В Азербайджане сократили срок действия медицинской справки? - ВИДЕО
Таким образом, если гражданин не сдал экзамен для получения водительского удостоверения и хочет пересдать его через месяц, ему требуется новая справка, стоимость которой составляет 41 манат.
Сотрудница Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBIB) Айгюн Халилова отметила, что срок действия этих справок условно указывается как один месяц, а не три года. По ее словам, у гражданина, прошедшего обследование, через месяц могут возникнуть серьезные проблемы со здоровьем, поэтому необходим его повторный осмотр.
Получить форму-83 можно и в электронном виде. В обоих случаях необходимо первичное обращение в медучреждение, сдача лабораторных анализов, прохождение осмотров у врачей. Медсправка о пригодности к вождению регулируется постановлением Кабинета министров. В форме-83 оценивается текущее состояние гражданина и делаются записи о том, что он практически здоров.