Rusiya Azərbaycanda insulin istehsalına başlayacaq
2025-ci ildə Rusiyanın "Geropharm" şirkəti Azərbaycandakı tərəfdaşının yerində insulin istehsalına başlayacaq.
Bu barədə Rusiyanın Azərbaycan Respublikasındakı ticarət nümayəndəsi Ruslan Mirsayapov "Izvestiya"ya məlumat verib.
"Hazırda Azərbaycanda insulin istehsal olunmur, respublika onu tamamilə idxal edir. Lokallaşdırma dərmanları azərbaycanlı xəstələr üçün daha əlçatan edəcək", - deyə o bildirib.
Bundan başqa, "Geropharm" artıq Qazaxıstanda insulin istehsal edir.
Xatırladaq ki, hazırda Azərbaycanda 300 mindən çox şəkərli diabet xəstəsi qeydiyyatdadır. 2019-cu ildən 2023-cü ilə qədər 2-ci tip şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlərin sayı 224 min nəfərdən 291 min nəfərə yüksəlib.
Bundan əvvəl Rusiyanın "R-Farm" şirkətlər qrupunun Azərbaycanda yerləşən əczaçılıq kompleksi şəkərli diabetin ağırlaşmalarının qarşısının alınması üçün preparatın ilk partiyasını buraxdığını elan edib. Beşillik müqavilənin şərtlərinə əsasən, zavod ildə təxminən bir milyon bağlama istehsal edəcək.скачать dle 11.3

Россия начнет производить инсулин в Азербайджане
В 2025 году российская компания "Герофарм" начнет производить на площадке партнера в Азербайджане инсулин.
Об этом сообщил "Известиям" торговый представитель России в Азербайджанской Республике (АР) Руслан Мирсаяпов.
"Инсулин в АР в текущее время не производят, республика полностью его импортирует. Локализация позволит сделать препараты более доступными для азербайджанских пациентов", - сказал он.
Помимо этого, "Герофарм" уже производит инсулин в Казахстане, добавил торговый представитель.
В настоящее время в Азербайджане зарегистрировано более 300 000 больных сахарным диабетом. С 2019 по 2023 год число страдающих сахарным диабетом второго типа увеличилось с 224 000 до 291 000 человек.
Ранее расположенный в Азербайджане фармацевтический комплекс российской группы компаний "Р-Фарм" объявил о выпуске первой партии препарата для профилактики осложнений сахарного диабета. Согласно условиям пятилетнего договора, завод будет производить около 1 млн упаковок в год.
Проблема роста заболевших сахарным диабетом касается не только Азербайджана, но и соседних странах, относящихся к постсоветскому пространству. О намерении построить завод по производству инсулина в Азербайджане ранее сообщала Великобритания. Кроме того, Израиль приступил к строительству аналогичного предприятия.скачать dle 11.3