Azərbaycanda dəhşətli xəstəlik CAN ALDI: "Yoluxanların sağalması mümkün deyil"
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) yaydığı məlumata görə, sözügedən xəstəlikdən əziyyət çəkən Neftçala rayonu Uzunbabalı kənd sakini, 1975-ci il təvəllüdlü Eldəniz Məmmədov ağır vəziyyətdə Neftçala Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına daxil olub. Xəstəyə ilkin tibbi yardım göstərilib, aparılan bütün tədbirlərə baxmayaraq, xəstə poliorqan çatışmazlığından ölüb.
Xəstənin 15 ildir qırmızı qurd eşənəyi xəstəliyindən əziyyət çəkdiyi qeyd olunub.
Bəs bu xəstəlik nədən yaranır və əlamətləri nələrdir?
Mövzu barədə Bizim.media-ya danışan tibb sahəsi üzrə ekspert, həkim Rasif Bağırov deyib ki, bu xəstəlik autoimmun sistem xəstəliyidir:
"Çox ağır xəstəlikdir. Yaranma səbəbləri çoxdur, orqanizmə hər hansı bir yad cisim, yad maddə, antigen daxil olur. Əgər xəstənin immun sistemində müəyyən bir problemlər varsa, həmin o problemə görə orqanizmdə autoimmun prosesi başlayır. O da bir az mürəkkəb mexanizmdir. Nəticədə insanda qırmızı qurd eşənəyi deyilən xəstəlik başlamış olur.
Antigenin orqanizmə daxil olma səbəbləri həddən artıq çoxdur. Xəstəlik adi soyuqdəymə, müxtəlif qida məhsullarından, hər hansı dərman preparatlarının orqanizmə yeridilməsindən və digər səbəblərdən başlaya bilir".
Həkimin sözlərinə görə, xəstəlik əsasən özünü böyrək və oynaq ağrılarında göstərir:
"Xüsusilə, böyrəklərin, oynaq sisteminin çox ağır xəstələnməsi baş verir. Çox hallarda xəstənin sifətində, yanaq və burnunda kəpənəkvari qırmızı ləkə yaranır. Belə bir simptomları var, yeni yarananda müəyyən temperaturda olur. Daim dərman müalicəsinə möhtac olan bir xəstəlikdir. Heç vaxt tam sağalmır".

В Азербайджане зарегистрирован случай смерти от красной волчанки: Вылечить зараженного невозможно
Как ранее сообщили в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана (TƏBİB), страдающий указанным заболеванием житель села Узунбабалы Нефтчалинского района Эльдениз Мамедов (1975 г.р.) был госпитализирован в отделение скорой медицинской помощи Нефтчалинской центральной больницы в тяжелом состоянии. Несмотря на все принятые меры был зарегистрирован факт смерти пациента от полиорганной недостаточности.
Отмечалось, что он около 15 лет страдал от красной волчанки.
Что вызывает эту болезнь и каковы ее симптомы?
Эксперт в области медицины, врач Расиф Багиров сообщил Bizim.Мedia, что это заболевание аутоиммунной системы.
"Это очень тяжелое заболевание. Причин возникновения много, в организм попадает какое-либо инородное тело, чужеродное вещество, антиген. Если у пациента есть определенные проблемы с иммунной системой, из-за этой проблемы в организме начинается аутоиммунный процесс. Это довольно сложный механизм. В результате у человека начинается заболевание, называемое красной волчанкой.
Причин попадания антигена в организм очень много. Заболевание может начаться от обычной простуды, различных пищевых продуктов, введения в организм каких-либо лекарственных препаратов и по другим причинам", - сказал он.
По словам врача, заболевание в основном проявляется болями в почках и суставах.
"Особенно тяжело болеют почки и суставная система. Во многих случаях на лице пациента, на щеках и носу появляется красное пятно в форме бабочки. А еще может быть определенная температура. Это заболевание, которое требует постоянного медикаментозного лечения. Оно никогда полностью не излечивается", - заключил врач.