XXVII Qış Olimpiya Oyunlarının keçiriləcəyi yer açıqlandı
Median.Az-ın sportbox.ru-ya istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə Parisdə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) 142-ci sessiyasında keçirilən səsvermə nəticəsində məlum olub.
Bildirilir ki, səsvermə zamanı Solt Leyk Siti üçün sessiyanın 83 iştirakçısı səs verib, 6 səs əleyhinə olub.
"BOK 2034-cü il XXVII Qış Olimpiya Oyunlarının Yuta ştatının Solt Leyk Siti şəhərinə verilməsini elan etməkdən şərəf duyur", - deyə komitədən bildirilib.
Solt Leyk Siti 2034-cü il Oyunlarına yeganə namizəd idi və BOK üzvləri tərəfindən təsdiqlənib.
Sessiya zamanı BOK-un vitse-prezidenti Con Kouts bildirib ki, əgər ABŞ Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) dopinqlə mübarizədə üstünlüyünü tanımasa, təşkilat 2034-cü il Oyunlarının Solt Leyk Sitidə keçirilməsi ilə bağlı müqaviləni ləğv etmək hüququna malikdir.
Solt Leyk Sitidə Olimpiada 2034-cü ilin fevralında keçiriləcək. 2002-ci ildə şəhər artıq Qış Olimpiadasına ev sahibliyi edib.скачать dle 11.3

Зимние Олимпийские игры 2034 года пройдут в США
Как сообщает Median.Az со ссылкой на sportbox.ru, об этом стало известно по итогам голосования на 142‑й сессии Международного олимпийского комитета (МОК) в Париже в среду.
В ходе голосования за Солт‑Лейк‑Сити проголосовали 83 участника сессии, 6 голосов были отданы против.
"МОК имеет честь объявить, что XXVII зимние Олимпийские игры 2034 года отданы Солт‑Лейк‑Сити, штат Юта", - сказал глава комитета Томас Бах.
Солт‑Лейк‑Сити был единственным кандидатом на проведение Игр‑2034 и был утвержден членами МОК. В июне исполком комитета предложил выбрать американский город местом проведения Олимпиады‑2034.
В ходе сессии вице‑президент МОК Джон Коутс заявил, что организация имеет право расторгнуть контракт на проведение Игр‑2034 в Солт‑Лейк‑Сити, если США не признают главенство Всемирного антидопингового агентства (WADA) в борьбе с допингом.
Олимпиада в Солт‑Лейк‑Сити состоится в феврале 2034 года. В 2002‑м город уже принимал зимнюю Олимпиаду.