Hazırda nişanlı olan qohumların nikahına icazə VERİLƏCƏK?
Parlament Ailə Məcəlləsində Azərbaycanda əmi, bibi, xala və dayı uşaqlarının evliliyini qadağan edən dəyişikliyi təsdiqləyib. Bu məsələ müzakirələrə səbəb olub.
Müzakirələrdən biri də qohumlar arasında hazırda nişanlı olanların nikahına icazə verilib-verilməyəcəyi məsələsidir.
Maraqlıdır, yeni qaydalar hansı tarixdən tətbiq ediləcək?
Məsələyə aydınlıq gətirən millət vəkili Fazil Mustafa Bizim.Media-ya bildirib ki, qaydalar bir ildən sonra qüvvəyə minəcək:
"Qohum evlilikləri ilə bağlı yeni qaydalar 2025-ci il iyul ayının 1-dən qüvvəyə minəcək. Ona görə də bu məsələdə tələsiklik yoxdur, yəqin ki, bu istiqamətdə müzakirələr davam edəcək. Qanun qəbul edilib, dövlət başçısı imzalayandan sonra qanun qüvvəyə minir".скачать dle 11.3

Будет ли разрешен брак между родственниками, которые уже помолвлены?
Парламент одобрил поправки в Семейном кодексе, запрещающие браки между детьми братьев и (или) сестер, имеющими общего биологического дедушку и (или) бабушку, двоюродными братьями и сестрами, имеющими биологическое родство.
Одним из обсуждаемых вопросов является то, будет ли разрешен брак между родственниками, которые уже помолвлены.
С какого числа начнут действовать новые правила?
Депутат Фазиль Мустафа сообщил Bizim.Media, что правила вступят в силу через год.
"Новые правила о родственных браках вступят в силу с 1 июля 2025 года. Поэтому спешить в этом вопросе не стоит, обсуждения в этом направлении продолжатся. Закон принят, после подписания главой государства он вступает в силу", - сказал он.