Özəl bağçalarda dövlət hesabına təhsil almaq mümkün olacaq
"Əsas vacib olan məqamlardan biri işğaldan azad olunan ərazilərdə məktəbəqədər təhsilin əlçatanlığını təmin etməkdir. Təhsil siyasətinin digər hədəfi isə icma əsaslı təhsilin miqyasının genişləndirilməsidir".
Lent.az xəbər verir ki, bunu elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev "Tədqiqat, təcrübə və siyasət vasitəsilə təhsildə ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması" şüarı altında keçirilən VII ADA 2024 Beynəlxalq Təhsil Konfransı zamanı deyib.
Nazir deyib ki, dövlət-özəl əməkdaşlığına əsaslanan model məktəbəqədər təhsil sahəsində artıq sentyabrdan pilot layihə olaraq başlayacaq:
"Bu modeldə stimullaşdırıcı mexanizmləri istifadə etməyi planlaşdırırıq. Dövlət valideynə vauçer təqdim edəcək ki, o övladını özəl bağçaya göndərsin. Bu zaman dövlət infrastruktur baxımından qənaət edəcək, çünki bunu özəl sektor edəcək. Məktəbəqədər təhsilin hər bir uşaq üçün əlçatan olmasını təmin etmək olduqca mürəkkəb prosesdir".
Nazir deyib ki, inklüziv təhsil modelinin dəyişməsi üçün müəyyən zaman lazımdır:
"Çünki sovet dövründən bizə miras qalan inklüziv təhsil modeli deyil. Növbəti mərhələdə nazirlik olaraq bu sahədə yeni təkliflər hazırlamışıq".
Nazir, həmçinin əlavə edib ki, əsaslı təmirə ehtiyacı olan məktəblərin sayı 33 faiz azalaraq 900-dən 600-ə düşüb:
"Əlçatanlıq baxımından bizim ciddi problemimiz yoxdur. Tədrisin keyfiyyəti ilə bağlı müəyyən ciddi çağırışlar etmişik".скачать dle 11.3

В частных детсадах можно будет учиться за государственный счет
Одним из важнейших пунктов является обеспечение доступности дошкольного образования на освобожденных территориях. Другой целью образовательной политики является расширение масштабов общинного образования.
Как передает lent.az, об этом сказал министр науки и образования Эмин Амруллаев, выступая на VII Международной образовательной конференции ADA 2024 "Предотвращение дискриминации в образовании путем исследований, практики и политики".
Министр анонсировал запуск пилотного проекта в сфере дошкольного образования, основанного на модели государственно-частного партнерства.
"Начиная с сентября мы планируем внедрить стимулирующие механизмы. Государство будет предоставлять родителям ваучеры для отправки детей в частные детские сады. Такой подход позволит государству сэкономить на инфраструктуре, переложив эту задачу на частный сектор, и при этом обеспечить доступность дошкольного образования для каждого ребенка", - пояснил Э.Амруллаев.
Говоря об инклюзивном образовании, глава ведомства отметил необходимость изменения существующей модели.
"Нам досталась в наследство от советского периода неинклюзивная модель образования. Требуется время для ее трансформации", - заявил Э.Амруллаев, добавив, что министерство уже подготовило новые предложения в этой области.
Министр также добавил, что количество школ, нуждающихся в капитальном ремонте, сократилось на 33% - с 900 до 600.
"Сегодня в стране нет серьезных проблем с доступом к образованию. Мы сделали определенные серьезные шаги относительно качества образования", - подытожил он.скачать dle 11.3