27.06.2024 13:20 2 340
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, yanvar ayında yerli kərə yağının 1 kiloqramının orta aylıq pərakəndə satış qiyməti 18,91 manat idisə, may ayında bu rəqəm 19,36 manata çatıb.
Beləliklə, may ayında ilin əvvəli ilə müqayisədə yerli kərə yağının qiyməti 2,3 faiz bahalaşıb. Əgər yanvar ayında idxal kərə yağının 1 kiloqramının orta aylıq pərakəndə satış qiyməti 19,53 manat idisə, may ayında bu rəqəm 19,79 manat olub. Bu da 1,3 faiz artım deməkdir.
Məsələyə münasibət bildirən iqtisadçı ekspert Xalid Kərimli Bakupost.az-a deyib ki, Avropada heyvandarlıqda məhsuldarlığın azalması səbəbindən süd məhsulları bahalaşıb. Hazırda bütün dünyada süd məhsullarının qiymətində artım müşahidə olunur:
"Azərbaycanda yerli istehsalın olmasına baxmayaraq, bir çox istehsalçılar xammalı xaricdən gətirirlər. Digər tərəfdən, onlar idxal məhsullarının qiymətinə həssas yanaşırlar. Çünki idxal faktoru süd və yağ məhsullarında daha çoxdur. Azərbaycan kərə yağını Belarus, İran, Yeni Zelandiya və digər ölkələrdən gətirir. Ölkədə südlük istiqamətli heyvanlar tələbatı ödəyəcək sayda deyil. Onsuz da iqlim dəyişmələri, otlaq sahələrinin azalması və sairlə bağlı xərclər artıb. Yerli süd məhsullarımız da bahadır. İdxal qiymətləri yüksəldikcə bazarda həm idxal, həm də yerli kərə yağının qiyməti artır".

В Азербайджане подорожало сливочное масло
По данным Госкомстата, если в январе среднемесячная розничная цена 1 кг сливочного масла местного производства составляла 18,91 маната, то в мае этот показатель достиг 19,36 маната.
Таким образом, цена местного сливочного масла в мае выросла на 2,3 % по сравнению с началом года. Если в январе среднемесячная розничная цена 1 кг импортного сливочного масла составляла 19,53 маната, то в мае эта цифра выросла до 19,79 маната, или на 1,3 %.
Комментируя данный вопрос, экономист-эксперт Халид Керимли сообщил bakupost.az, что молочная продукция подорожала из-за снижения продуктивности в животноводстве в Европе. В настоящее время во всем мире наблюдается рост цен на молокопродукты.
"Несмотря на наличие местного производства в Азербайджане, многие изготовители импортируют сырье из-за рубежа. С другой стороны, они щепетильно относятся к ценам на импортную продукцию, поскольку импорт-фактор наиболее отражается на молочных продуктах и маслах. Азербайджан ввозит масло из Беларуси, Ирана, Новой Зеландии и других стран.
В стране молочного скота недостаточно для удовлетворения спроса. И без того увеличились затраты, связанные с изменением климата, сокращением площадей пастбищных угодий и т.д. Молочная продукция местного производства также дорогая. По мере роста импортных цен на рынке дорожает как привозное, так и местное сливочное масло", - отметил он.