İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva Bakıda Botanika İnstitutunun yeni binasının açılışında - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda Botanika İnstitutunun yeni inşa olunmuş binasının açılışında iştirak edib və Nəbatat Bağında görülən işlərlə tanış olublar.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Mərkəzi Nəbatat Bağında həyata keçirilən yenidənqurma və tikinti işləri barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, 45 hektardan artıq ərazini əhatə edən bağda 247 növ ağac və 162 növ kol bitkisi qorunur. Yenidənqurma zamanı Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun 1935-1938-ci illərdə inşa edilən inzibati binası qəzalı vəziyyətdə olduğu üçün burada yeni bina tikilib. Beş mərtəbədən ibarət olan yeni binanın ümumi sahəsi 3700 kvadratmetrdir. Binanın birinci mərtəbəsi laboratoriya sektorlarından ibarətdir. Burada bitki ehtiyatları və etnobotanika, həmçinin toxum bankı, bitki introduksiyası şöbələri yerləşir. Binanın ikinci mərtəbəsində 80 nəfərlik akt zalı, üç laboratoriya, müdafiə şurası, Botanika İnstitutunun elmi şurasının katibliyi, mühasibatlıq yerləşir. Üçüncü mərtəbədə isə geobotanika, ictimaiyyətlə əlaqələr, eksperimental botanika və beynəlxalq əlaqələr şöbələri fəaliyyət göstərəcək. Ali bitkilər sistematikası və herbari fondu dördüncü mərtəbədə yerləşir. Botanika İnstitutunun Herbari Fondu 1936-cı ildə institut yarandığı vaxtdan fəaliyyət göstərir. Burada Azərbaycanla yanaşı, digər ölkələrin altı yüz minə yaxın flora növü qorunur.
Eyni zamanda, Mərkəzi Nəbatat Bağının 1937-ci ildə tikilmiş və tamamilə yararsız hala düşmüş 900 kvadratmetrlik aypara şəkilli inzibati binası da əsaslı təmir edilib.
Mərkəzi Nəbatat Bağı ərazisində tikintisi davam etdirilən müasir tipli oranjereyaya da baxış keçirildi. Bildirildi ki, oranjereyanın eni 19, uzunluğu 47, hündürlüyü isə 15 metrdir. Daxilində yerdən 3 metr hündür körpü və hər iki qapını birləşdirən piyada yolu var. Oranjereya müasir tipli isitmə, soyutma və nǝmləndirmə avadanlıqları ilə təchiz olunacaq. Üzərindəki şüşə sisteminin 40 ədədi avtomatik açılaraq mövsümə uyğun havalandırmanı təmin edəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan florasında mövcud olan bitki növlərinin və genofondunun qorunması məqsədilə 1934-cü ildə yaradılan Mərkəzi Nəbatat Bağı elmi-tədqiqat müəssisəsi kimi fəaliyyət göstərib. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ətraf mühitin və ekologiyanın mühafizəsi sahəsində dövlət siyasəti məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə formalaşmağa başlayıb. Hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə bitki biomüxtəlifliyinin qorunması və səmərəli istifadə olunması məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Mərkəzi Nəbatat Bağında yenidənqurma işləri məhz Azərbaycan Prezidentinin müvafiq sərəncamlarına uyğun olaraq həyata keçirilib.
Hazırda Mərkəzi Nəbatat Bağında "Bitki ekologiyası", "Dekorativ bitkilərin introduksiyası və seleksiyası", "Qida və dərman bitkilərinin biokimyası", "Oduncaqlı bitkilər", "Tropik və subtropik bitkilər" laboratoriyaları ilə yanaşı, "Strateji inkişaf, beynəlxalq əməkdaşlıq və layihələrin idarə olunması", "Bioloji kolleksiyalar", "Bağçılıq və landşaft quruculuğu", "Təchizat və xidmət" və digər şöbələr fəaliyyət göstərir.
Botanika İnstitutunda elmin informasiya təminat sisteminin təkmilləşdirilməsi və gücləndirilməsi məqsədinə xidmət edən 4 yerli və 2 beynəlxalq məlumat bazası fəaliyyət göstərir.
Botanika İnstitutu bu il COP15-də təsis olunmuş "Quraq Ərazilərdə Biomüxtəlifliyin Mühafizəsi İttifaqı"na (BCAA-Biodiversity Conservation Alliance for Arid Land) üzv seçilib.

Ильхам Алиев и Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового здания Института ботаники в Баку - ФОТО
21.06.2024 15:09 1 623
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового здания Института ботаники в Баку и ознакомились с работой, проделанной в Ботаническом саду.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов проинформировал их о строительных работах и реконструкции, проведенных в Центральном ботаническом саду.
Было сообщено, что в саду площадью более 45 гектаров охраняются 247 видов деревьев и 162 вида кустарников. В связи с тем, что построенное в 1935-1938 годах административное здание Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики находилось в аварийном состоянии, в ходе реконструкции здесь было построено новое здание. Общая площадь нового пятиэтажного здания составляет 3700 квадратных метров. Первый этаж здания состоит из лабораторных секторов. Здесь расположены отделы растительных ресурсов и этноботаники, а также банк семян, отдел интродукции растений. На втором этаже здания находятся актовый зал на 80 человек, три лаборатории, совет по защите, секретариат ученого совета Института ботаники, бухгалтерия. А на третьем этаже будут функционировать отделы геоботаники, экспериментальной ботаники, связей с общественностью и международных отношений. Отдел систематики высших растений и гербарный фонд расположены на четвертом этаже. Гербарный фонд Института ботаники действует с момента его основания в 1936 году. Здесь охраняются шестьсот тысяч видов флоры Азербайджана, а также других стран.
Также капитально отремонтировано построенное в 1937 году и имеющее форму полумесяца административное здание Центрального ботанического сада площадью 900 квадратных метров, которое находилось в совершенно непригодном состоянии.
Был также проведен осмотр строящейся на территории Центрального ботанического сада современной оранжереи. Было сообщено, что ширина оранжереи составляет 19 метров, длина - 47 метров, а высота - 15 метров. Внутри находятся мост высотой 3 метра и пешеходная дорожка, соединяющая оба входа. Оранжерея будет оснащена современным отопительным, охлаждающим и увлажняющим оборудованием. 40 из стеклянных панелей, покрывающих оранжерею, будут открываться автоматически, обеспечивая вентиляцию в соответствии со временем года.
Отметим, что созданный в 1934 году Центральный ботанический сад действовал как научно-исследовательское учреждение с целью охраны существующих во флоре Азербайджана видов растений и их генофонда. После восстановления независимости Азербайджана государственная политика в области охраны окружающей среды и экологии стала формироваться под руководством великого лидера Гейдара Алиева. В настоящее время Президент Ильхам Алиев уделяет особое внимание вопросам охраны и эффективного использования биоразнообразия растений в нашей стране. Работы по реконструкции в Центральном ботаническом саду были проведены согласно соответствующему Распоряжению Президента Азербайджана.
Наряду с лабораториями "Экология растений", "Интродукция и селекция декоративных растений", "Биохимия пищевых и лекарственных растений", "Древесные растения", "Тропические и субтропические растения", в настоящее время в Центральном ботаническом саду также функционируют отделы "Стратегическое развитие, международное сотрудничество и управление проектами", "Биологические коллекции", "Садоводство и ландшафтное строительство", "Снабжение и сервис" и др.
В Институте ботаники действуют 4 местные и 2 международные базы данных, служащие цели совершенствования и укрепления системы информационного обеспечения науки.
В этом году Институт ботаники был избран членом "Альянса по сохранению биоразнообразия засушливых земель" (BCAA-Biodiversity Conservation Alliance for Arid Land), созданного на COP15.