Məktəb və bağçalarda kondisioner niyə yoxdur? - AÇIQLAMA
Qızmar havadan əziyyət çəkən təkcə böyüklər deyil, həm də dövlət bağçalarına gedən uşaqlardır. Bağçalarda soyutma sistemlərinin olmaması onlara çətinlik yaradır. Valideynlər bildirirlər ki, bağçalarda nəinki kondisioner, heç ventilyator da yoxdur. Bəzi bağçaların yay aylarında da fəaliyyət göstərəcəyini nəzərə alsaq, vəziyyəti göz önünə gətirmək elə də çətin deyil.
Təhsil eksperti Elşən Qafarov isə Pravda.az-a açıqlamasında deyib ki, nəinki məktəbəqədər təhsil müəssisələrində, heç ümumtəhsil müəssisələrində də yay dövrü üçün kondisioner və bu kimi sərinlədici vasitələr nəzərdə tutulmayıb.
"Halbuki, ümumtəhsil məktəblərində iyunun 14-də tədris bitsə də, məktəbəqədər təhsil müəssisələrində yay dövründə tədris davam edir. "Təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazası və infrastrukturu haqqında" Nazirlər Kabinetinin 23 aprel 2012-ci il tarixli, 287 nömrəli qərarına, o cümlədən 2012-ci il 3 avqust 171 saylı normativlərinə əlavə və dəyişikliklər etmək lazımdır", - ekspert bildirib.скачать dle 11.3

Кондиционеры в детсадах: необходимость или роскошь?
От знойной жары страдают не только взрослые, но и дети, посещающие государственные детские сады. Отсутствие систем охлаждения в дошкольных учреждениях создает для них серьезные трудности.
Родители сообщают, что в детсадах нет не только кондиционеров, но даже вентиляторов. Учитывая, что некоторые детские сады будут работать и в летние месяцы, нетрудно представить сложившуюся ситуацию.
Эксперт в области образования Эльшан Гафаров заявил pravda.az, что не только в дошкольных, но и в общеобразовательных учреждениях не предусмотрены кондиционеры и другие охлаждающие средства на летний период.
"Несмотря на то, что в школах обучение заканчивается 14 июня, в дошкольных учреждениях оно продолжается и летом. Необходимо внести дополнения и изменения в постановление Кабинета министров Азербайджана от 23 апреля 2012 года №287 "О материально-технической базе и инфраструктуре образовательных учреждений", а также в нормативы от 3 августа 2012 года №171", - отметил эксперт.скачать dle 11.3