Azərbaycan-Fransız Universitetinə tələbə qəbulu aparılmayacaq?
Sosial mediada Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) yeni tədris ilindən etibarən tələbə qəbul etməyəcəyi barədə xəbərlər yayılıb. Bakı Fransız Liseyinin fəaliyyətini dayandırmasından sonra UFAZ üçün plan yerləri ayrılmayacağı iddia edilir.
Modern.az məsələni dəqiqləşdirmək üçün universitetlə əlaqə saxlayıb.
UFAZ-dan verilən açıqlamada bildirilir ki, UFAZ Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərir və hazırda öz işini davam etdirir.
"Növbəti tədris ili üçün həmişəki qaydada yeni tələbələrin qəbulu həyata keçiriləcək. Qeyd edək ki, bu il bakalavr səviyyəsi üzrə "Kimya" proqramı, magistratura səviyyəsi üzrə isə "Su ehtiyatlarının idarəedilməsi" proqramı yeni açılıb və həmin proqramlara da tələbələrin qəbulu nəzərdə tutulur", - açıqlamada deyilir.
Məlumata görə, universitet üçün aşağıdakı ixtisaslara tələbə qəbulu elan ediləcək:
Bakalavr pilləsində:
Kompüter elmləri – 60 yer
Kimya – 40
Kimya mühəndisliyi – 30
Geologiya və Geofizika mühəndisliyi – 30
Neft-Qaz mühəndisliyi – 30
Magistratura pilləsində:
Fiziki Kimya/Kimya Mühəndisliyi - 25
Data Elmi və Süni İntellekt - 40
Yer Elmləri - 30
Su Ehtiyatlarının İdarəedilməsi - 15
Qeyd edək ki, aprel ayında Bakı Fransız Liseyi yeni tədris ilindən fəaliyyətini dayandıracağını elan edib. Kommersiya problemləri səbəblərindən liseyin yeni tədris ilindən etibarən fəaliyyətini dayandırması barədə qərar qəbul edilib.
UFAZ Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) və Strasburq Universitetinin (Unistra) rəhbərliyi altında həyata keçirilən birgə layihədir. Universitetin əsası 2016-cı ildə qoyulub.скачать dle 11.3

Будет ли проводиться прием студентов в Азербайджано-французский университет?
В социальных сетях появилась информация о том, что Азербайджано-французский университет (UFAZ) не будет принимать студентов с нового учебного года. Утверждается, что после закрытия Бакинского французского лицея плановые места для UFAZ выделяться не будут.
Modern.az связался с университетом, чтобы прояснить ситуацию.
В разъяснении говорится, что UFAZ функционирует при Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности и в настоящее время продолжает свою работу.
"Прием новых студентов на следующий учебный год будет проводиться в обычном порядке. Отметим, что в этом году открыты новые программы бакалавриата "Химия" и магистратуры "Управление водными ресурсами", и также планируется прием студентов на эти программы", - говорится в сообщении.
Согласно информации, прием студентов в университет будет объявлен по следующим специальностям:
Бакалавриат:
Компьютерные науки - 60 мест
Химия - 40
Химическая технология - 30
Инженерная геология и геофизика - 30
Нефтегазовая инженерия - 30
Магистратура:
Физическая химия/Химическая инженерия - 25
Наука о данных и искусственный интеллект - 40
Науки о Земле - 30
Управление водными ресурсами - 15
Отметим, что в апреле Бакинский французский лицей объявил о прекращении своей деятельности с нового учебного года. Решение о прекращении деятельности лицея было принято по коммерческим причинам.
UFAZ является совместным проектом, реализуемым под руководством Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (ADNSU) и Страсбургского университета (Unistra). Университет был основан в 2016 году.скачать dle 11.3