Gürcüstanın səfər sığortası tələbi il yarım ertələnə bilər
Gürcüstana gələn turistlər üçün icbari sağlamlıq və bədbəxt hadisələrdən sığortanın 2026-cı il yanvarın 1-nə qədər təxirə salınması planlaşdırılır.
Qonşu ölkənin parlamentinə qanunun müvafiq bəndinin tətbiqini gələn ilin sonuna qədər dayandıran qanun layihəsi təqdim olunub.
Sənədi hakim “Gürcü arzusu” partiyasını təmsil edən deputatlar təqdim edib.
Xatırladaq ki, “Turizm haqqında” qanuna əsasən, Gürcüstana gələn turistlərin icbari sağlamlıq və bədbəxt hadisələrdən sığortası olmalıdır. Qeyd olunan şərt bu il iyunun 1-dən həyata keçirilməli idi. Layihənin təşəbbüskarlarının sözlərinə görə, “Gürcüstana gələn turistlərin icbari sağlamlıq və bədbəxt hadisələrdən sığortası qaydalarının və şərtlərinin təsdiq edilməsi haqqında” qərarın hazırlanması prosesində bir sıra məsələlər müəyyən edilib. Bu da müvafiq tələbin 2026-cı il yanvarın 1-nə qədər tətbiq olunmamasını məqsədəuyğun edir.

В Грузии решение об обязательном страховании туристов могут отложить
Обязательное страхование здоровья и от несчастных случаев для туристов, приезжающих в Грузию, планируется отложить до 1 января 2026 года.
В парламент страны внесен законопроект, который приостанавливает применение данного пункта закона до конца следующего года.
Документ был представлен депутатами, представляющими правящую партию "Грузинская мечта". По словам инициаторов проекта, в процессе подготовки решения "Об утверждении правил и условий обязательного страхования здоровья и от несчастных случаев для туристов, приезжающих в Грузию" был выявлен ряд проблем, что делает целесообразным не применять данное требование до 1 января 2026 года.
Напомним, что согласно закону "О туризме", туристы, приезжающие в Грузию, должны иметь медицинскую страховку и страховку от несчастного случая. Нововведение намеревались применить с 1 июня этого года.