Ərdoğan: "Türkiyə COP29-un keçirilməsində Azərbaycana kömək etməyə hazırdır"
"Report" xəbər verir ki, bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasiminin iştirakçılarına müraciətində bildirib.
Müraciəti Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar oxuyub.
Türkiyə lideri Azərbaycanı COP29-a sədrliyi münasibətilə təbrik edib.
"Türkiyə bu tədbirin keçirilməsində Azərbaycana hər cür köməklik göstərməyə hazırdır", - deyə Ərdoğan vurğulayıb.
Xatırladaq ki, bu ilin noyabrında Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçiriləcək. Bu qərar 2023-cü il dekabrın 11-də BƏƏ-nin Dubay şəhərində keçirilən COP28 plenar iclasında qəbul edilib. Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın paytaxtı 70-80 minə yaxın xarici qonaq qəbul edəcək.скачать dle 11.3

Президент Турции: Страна готова оказать содействие Азербайджану в проведении СОР29
Как передает Report, об этом говорится в обращении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана к участникам церемонии открытия Бакинской энергетической недели, которое зачитал министр энергетики и природных ресурсов страны Алпарслан Байрактар.
Турецкий лидер поздравил Азербайджан с председательством на СОР29 в этом году.
"Турция готова оказать любое содействие Азербайджану в проведении данного мероприятия", - говорится в обращении.
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29) пройдет в Баку в ноябре этого года. Решение об этом было принято на пленарном заседании COP28, состоявшемся в Дубае 11 декабря 2023 года. В рамках мероприятия столица Азербайджана примет около 70 000 - 80 000 иностранных гостей.скачать dle 11.3