Un məhsulları ilə bağlı yeni qaydalar qüvvəyə minəcək - TARİX
Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin kollegiyası tərəfindən "Buğda ununa dair sanitariya norma və qaydaları" və "Çörək məhsullarına dair sanitariya norma və qaydaları"nın təsdiq edilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
AQTA-ya istinadən xəbər verir ki, qaydalarda buğda ununa və çörək məhsullarına dair təhlükəsizlik və minimum keyfiyyət tələbləri öz əksini tapıb.
"Buğda ununa dair sanitariya norma və qaydaları"nda maksimum nəmlik, kül miqdarı, minimum zülal miqdarı, düşmə ədədi kimi göstəricilər üzrə tələblər yer alıb. "Çörək məhsullarına dair sanitariya norma və qaydaları"nda isə buğda çörəyi və çörəyin xüsusi növləri (çovdar çörəyi, qarğıdalı çörəyi, yulaflı çörək və s.) təsbit edilib.
Bununla yanaşı, bu qaydalarda çörək məhsullarında duzun maksimum miqdarı da tənzimlənib. Belə ki, buğda çörəyi və çörəyin xüsusi növlərində duzun maksimum miqdarı quru maddəyə əsasən ən çoxu 1,5% həddində müəyyənləşdirilib.

Когда вступят в силу новые правила относительно мучных изделий?
Коллегия Агентства продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) приняла решение об утверждении "Санитарных норм и правил для пшеничной муки" и "Санитарных норм и правил для хлебобулочных изделий".
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПБА, в правилах отражены требования безопасности и минимальные требования к качеству пшеничной муки и хлебобулочных изделий.
В "Санитарных нормах и правилах для пшеничной муки" указаны требования по таким показателям, как максимальная влажность, минимальное количество белка и т.д. В "Санитарных нормах и правилах для хлебобулочных изделий" закреплены пшеничный хлеб и специальные виды хлеба (ржаной хлеб, кукурузный хлеб, овсяный хлеб и др.).
Кроме того, в этих правилах регулируется максимальное количество соли в хлебобулочных изделиях. Так, данный показатель в пшеничном хлебе и специальных видах хлеба установлен на уровне не более 1,5% в пересчете на сухое вещество.