G7 ölkələri Rusiyaya qarşı sanksiyaları gücləndirmək istəyir
“Böyük yeddilik” (G7) ölkələri Rusiyanın enerji ixracından əldə etdiyi mənfəəti azaltmaq üçün Rusiyaya qarşı iqtisadi və maliyyə sanksiyalarını gücləndirmək niyyətindədir.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Frans Press” agentliyi məlumat yayıb.
Nazirlər Rusiyanın enerji gəlirlərini və enerji ehtiyatlarının istehsalı üçün gələcək imkanları hədəfləmək barədə razılığa gəliblər.
Onlar həmçinin Rusiya müdafiə sənayesi üçün satınalmalarda vasitəçilik xidmətləri göstərən maliyyə qurumları ilə bağlı sanksiyalardan yayınma cəhdləriylə mübarizə aparmaq niyyətindədirlər.
Agentlik qeyd edir ki, Avropa İttifaqı artıq Ukraynaya qarşı müharibəyə görə Rusiyaya qarşı 13 sanksiya paketi tətbiq edib. İndi isə Aİ Rusiyadan mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) birlik ölkələri vasitəsilə üçüncü ölkələrə ixracına diqqət ayırmağı planlaşdırır.скачать dle 11.3

AFP: Страны G7 хотят усилить санкции для снижения прибыли РФ от энергетики
Страны Группы семи (G7) рассчитывают усилить экономические и финансовые санкции против России с целью снижения прибыли РФ от экспорта энергоресурсов.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщает Agence France-Presse.
Министры договорились "нацелиться на доходы России в сфере энергетики и будущие возможности по добыче" энергоресурсов. Они также намерены "бороться с попытками обхода санкций", особенно это касается "финансовых институтов, оказывающих посреднические услуги при закупках для российской оборонной промышленности".
Агентство отмечает, что Евросоюз уже ввел 13 пакетов санкций, стремясь в отношении РФ из-за войны против Украины, теперь ЕС планирует сосредоточиться на экспорте из РФ сжиженного природного газа (СПГ) через территорию ЕС в третьи страны.скачать dle 11.3