Aİ: Azərbaycan vətəndaşları üçün Şengen vizasının rüsumu dəyişməyəcək
Viza sadələşmə müqavilələri olan ölkələr üçün Şengen vizasının rüsumu dəyişməyəcək, 35 avro olaraq qalacaq.
Bu barədə “Report”un Şengen vizasının qiymətinin iyunun 11-dən etibarən 90 avroya qədər artırılacağı barədə sorğusuna cavab olaraq Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyindən bildirilib.
Qeyd edək ki, Sloveniya Xarici İşlər Nazirliyi Avropa Komissiyasının Şengen viza rüsumlarını 12 faiz artıraraq 90 avroya çatdırdığını açıqlayıb. Bununla belə Avropa Komissiyasından hələlik heç bir açıqlama yoxdur, qərarın bu həftə sonu açıqlanması planlaşdırılır.
Bildirək ki, bundan əvvəl Şengen vizası üçün ödəniş 60 avro idi. Lakin Azərbaycan "Şərq tərəfdaşlığı" ölkəsi olduğu üçün vətəndaşları viza sadələşmə müqaviləsinə əsasən, 35 avro ödəyirdi.скачать dle 11.3

ЕС: Стоимость шенгенской визы для граждан Азербайджана не изменится
Стоимость шенгенской визы для стран с соглашениями об упрощении визового режима останется неизменной и составит 35 евро.
Об этом в ответ на запрос Report сообщили в представительстве Европейского союза в Азербайджане.
Поскольку Азербайджан является страной Восточного партнерства, в соответствии с соглашением об упрощении визового режима, плата за шенген-визу для граждан этой страны составляет 35 евро.
Ранее сообщалось, что размер сборов за оформление краткосрочной шенгенской визы в мире вырастет на 12% с 11 июня. Стоимость шенгенской визы для взрослых составит 90 евро, а для заявителей до 12 лет – 45 евро.
Еврокомиссия (ЕК) проводит пересмотр стоимости шенгенских виз каждые три года исходя из инфляции и средних зарплат государственных служащих в странах Евросоюза.скачать dle 11.3