"Crocus"da baş verən terror aktı ilə bağlı həbs olunan şəxslər məhkəməyə şikayət göndəriblər
Rusiyanın paytaxtı Moskva yaxınlığındakı "Crocus City Hall"da baş vermiş terror aktı ilə bağlı işdə iştirak edənlərin həbs müddətinin uzadılması üçün Moskvanın Basmannı məhkəməsinə şikayət göndərilib.
Müvafiq məlumatlar paytaxt məhkəmələrinin məlumat bazasında yer alıb.
Kartotekaya əsasən, söhbət Cumoxon Kurbonov, Muhammad Zoir Şaripzoda, Nazrimad Lutfulloi və Yakubcon Yusufzodadan gedir. Lakin bu dörd nəfərdən hansının ərizə ilə müraciət etdiyi barədə məlumat verilməyib.
Xatırladaq ki, martın 22-də Krasnoqorskda yerləşən "Crocus City Hall"da terror aktı baş verib. Faciə nəticəsində 144 nəfər həlak olub, 550-dən çox insan yaralanıb. Ümumilikdə terror aktını təşkil etməkdə şübhəli bilinən 12 nəfər, o cümlədən dörd nəfər: Dalercon Mirzoyev, Saidakrami Raçabalizoda, Muhammadsobir Fayzov, Şəmsidin Fəriduni saxlanılıb. Terror aktı işi üzrə 12 müttəhimin hamısının həbs müddəti avqustun 22-dək uzadılıb.

Фигуранты дела о теракте в российском "Крокус Сити Холле" подали жалобу на продление ареста
Судя по картотеке, речь идет о Джумохоне Курбонове, Мухаммаде Зоире Шарипзоде, Назримаде Лутфуллои и Якубджоне Юсуфзоде. При этом не сообщается, кто из этой четверки подал заявление.
Напомним, что 22 марта в красногорском "Крокус Сити Холле" произошел теракт. Четверо боевиков расстреляли зрителей, которые пришли на концерт группы "Пикник", и подожгли здание. Преступники попытались сбежать, но их перехватили в Брянской области. В результате трагедии погибло 144 человека, свыше 550 - пострадали.
Всего по подозрению в организации теракта было задержано 12 человек, в том числе четверо исполнителей: Далерджон Мирзоев, Саидакрами Рачабализода, Мухаммадсобир Файзов, Шамсидин Фаридуни. Всем 12 обвиняемым по делу о теракте продлили арест до 22 августа.