10 manatdan 150 manatadək: Uşaq qidaları niyə bahadır? - AÇIQLAMA (VİDEO)
Ölkəmizdə uşaq qidalarının qiyməti xarici ölkələrə nisbətən yüksəkdir. Azərbaycanda süni uşaq qidalarının qiyməti minimum 10 manatdan başlayırsa, Türkiyədə və Rusiyada bu qiymət iki-üç manat arası dəyişir.
Belə ki, ölkəmizdə altı aylıq uşaq üçün təkcə qidaya minimum 35 manat xərc tələb olunur.
Satıcılar alıcıların daha çox 10-17 manatlıq süni uşaq qidalarına üstünlük verdiklərini bildiriblər.
İqtisadçı Fuad İbrahimov bildirib ki, ölkəmizdə süni uşaq qidalarının baha olmasının səbəbi bu məhsulların istehsal edilməməsi və xaricdən idxal olunmasıdır.
F.İbrahimov onu da vurğulayıb ki, mövcud qiymətlər vətəndaşların büdcəsinə mənfi təsir edir.
İqtisadçı problemin həllini rəqabət mühitinin formalaşmasında və gömrük rüsumlarının yüksək olmasında görür.
Məsələ ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsindən (DGK) bildirilib ki, idxal və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri Nazirlər Kabinetinin (NK) 17 Noyabr 2017- ci il tarixli 500 nömrəli qərarı ilə müəyyən edilir.
Həmin qərara əsasən ölkə ərazisinə gətirilən körpələr üçün nəzərdə tutulan qidalara 0 faiz idxal gömrük rüsumu tətbiq edilir.

Почему в Азербайджане так высоки цены на детское питание? - ВИДЕО
В столичных магазинах можно встретить смеси даже за 150 манатов. По словам граждан, цены значительно выросли по сравнению с предыдущими годами.
Детское питание в нашей стране дороже, чем в зарубежных странах. Если цена на смеси в Азербайджане начинается минимум с 10 манатов, то в Турции и России она колеблется в пределах 2-3 манатов.
По словам экономиста Фуада Ибрагимова, причина дороговизны искусственного детского питания в нашей стране заключается в импорте этой продукции из-за границы. Эксперт видит решение проблемы в формировании конкурентной среды. В качестве еще одной причины Ф.Ибрагимов отметил высокие таможенные пошлины.
Как заявили в Государственном таможенном комитете по данному вопросу, согласно решению Кабинета министров от 17 ноября 2017 года, к детскому питанию, ввозимому в страну, применяется таможенная пошлина в размере 0%.