İcbari tibbi sığortada YENİLİK: Bəzi müayinələr pulsuz olacaq - VİDEO
“İcbari tibbi sığorta hesabına 2021-23-cü illər ərzində 8 100-dən çox koronar şuntlama əməliyyatı icra olunub”.
Bu sözləri Baku TV-yə açıqlamasında İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Leyla Lətifova bildirib.
“Ürəyin işemik xəstəliyinin diaqnozu elektrokardioqram, exokardioqram, müəyyən laborator müayinələr, qanın testi, tredmill testləri icbari tibbi sığorta paketində var və bu müayinələr üçün ödəniş etməyə ehtiyac yoxdur. Eyni zamanda, vətəndaşın xəstəxanada yatış dövründə qidalanması da icbari tibbi sığorta hesabına qarşılanır. Əgər vətəndaş 12 yaşa qədər uşaqdırsa, onu müşayiət edən şəxsin də qidalanması sığortaya daxildir”, - deyə o qeyd edib.

Новшество в ОМС: некоторые обследования станут бесплатными - ВИДЕО
В 2021-2023 годах за счет средств Обязательного медицинского страхования (ОМС) было проведено более 8 100 операций коронарного шунтирования.
Об этом Baku TV сообщила заведующая отделом Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию Лейла Латифова.
"Диагностика ишемической болезни сердца, электрокардиограмма, эхокардиограмма, некоторые виды лабораторных обследований, анализы крови, тредмил-тесты входят в пакет ОМС, и платить за них не нужно. Кроме этого, питание гражданина во время госпитализации также покрывается ОМС. Если пациентом является ребенок в возрасте до 12 лет, в страховку входит и питание сопровождающего лица", - отметила она.