Rusiya hökuməti istefa verdi
Dörd ildən bir az artıq müddətdə baş nazir vəzifəsində çalışan Mixail Mişustinin rəhbərlik etdiyi Rusiya hökuməti Konstitusiyaya uyğun olaraq istefa verib. Mişustinin özü müvafiq əmr imzalayıb.
Bu barədə Rusiya Nazirlər Kabinetinin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Əvvəlki hökumətin üzvləri istefa verdikdən sonra yeni kabinet formalaşana qədər öz vəzifələrini icra edəcəklər. Baş nazirin təyinatı may bayramları zamanı gözlənilir, bundan sonra Nazirlər Kabinetinin üzvləri təsdiqlənəcəklər.
Baş nazirin namizədliyi Dövlət Dumasının mayın 10-da keçiriləcək plenar iclasında təsdiqlənəcək.
Yeni hökumətin mayın 13-dən 19-dək keçiriləcək plenar həftə ərzində təsdiqlənməsi planlaşdırılır. Bundan əvvəl Dumanın komitələrində namizədlərlə görüşlər keçiriləcək.
Bu il Nazirlər Kabineti ilk dəfə Konstitusiyada nəzərdə tutulan yeni qaydalara əsasən formalaşdırılacaq. Onun tərkibini Dövlət Duması və Federasiya Şurası təsdiq edəcək.

Правительство России сложило полномочия
Соответствующее распоряжение подписал премьер-министр Российской Федерации Михаил Мишустин, сообщается в Telegram-канале Кабмина.
Такая процедура предусмотрена законом. "В соответствии со статьей 116 Конституции Российской Федерации и статьей 34 федерального конституционного закона "О Правительстве Российской Федерации" правительство РФ слагает свои полномочия перед вновь избранным президентом РФ", - говорится в распоряжении.
Кабинет министров слагает полномочия после инаугурации главы государства, то есть его вступления в должность. Церемония, которой открылся новый президентский срок Владимира Путина, состоялась сегодня в 12:00 по московскому времени (13:00 по Баку - ред.).
Прежние министры и вице-премьеры продолжают работу, но теперь уже в статусе исполняющих обязанности. Они останутся и. о. до утверждения нового состава правительства.