Ötən ay Bakının əmlak bazarında qiymətlər artıb
Ötən ay Bakının daşınmaz əmlak bazarının mənzil seqmentində qiymətlər mart ayı ilə müqayisədə müvafiq olaraq ortalama 1,34 % artıb.
Bu barədə Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vüqar Oruc “Report”a bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə isə 12,9 % çoxdur.
O bildirib ki, paytaxtın təkrar mənzil bazarında yeni tikililərdə mənzillərin (1 kvadrat metrə görə) qiymətində ay ərzində 1,54 %, il ərzində 12,3 % artım, köhnə tikililərdə isə mənzillərin qiymətində (1 kvadrat metrə görə) ay ərzində 1,27 %, il ərzində 9 % artım qeydə alınıb: “Bazarda təklif portfelinin həcmi ay ərzində 2,4 %, il ərzində 17,8 % yüksəlib. İlkin mənzil bazarında qiymətlərdə (1 kvadrat metrə görə) ötən ayla müqayisədə 1,2 %, il ərzində 17,3 % artım müşahidə edilib. Elə rayonlar var ki, mənzillərin qiyməti orta həddin üstündə artıma məruz qalıb. Məsələn, Nərimanov və Xətai rayonlarına 20 % - 25 %-ə kimi artım qeydə alınıb. Bazarda təklif sayı ay ərzində 0,9 %, il ərzində isə 24,1 % artıb”.
V.Oruc deyib ki, mənzillərin kirayəsi bazarında qiymətlərdə (1 kvadrat metrə görə) ay ərzində 1,5 % azalma, 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə isə 10,6 % artım qeydə alınıb. Mənzillərin kirayəsi üzrə təklif sayı ay ərzində 2,9 %, il ərzində isə 21,8 % artıb.скачать dle 11.3

В Баку выросли цены на недвижимость
Он сообщил, что на вторичном рынке жилья зафиксировано повышение цен на квартиры в новостройках (за 1 кв. м) на 1,54% за месяц и на 12,3% за год, а в старых зданиях (за 1 кв. м) - на 1,27% за месяц и на 9% за год:
"Объем портфеля предложений на рынке вырос на 2,4% за месяц и на 17,8% за год. На первичном рынке жилья цены (за 1 кв. м) выросли на 1,2% за месяц и на 17,3% за год. Есть регионы, где рост цен на квартиры выше среднего уровня. Например, в Наримановском и Хатаинском районах зафиксирован рост от 20% до 25%. Количество предложений на рынке выросло на 0,9% за месяц и на 24,1% за год".
В.Орудж также отметил, что на рынке аренды квартир зафиксировано снижение цен (за 1 кв. м) на 1,5% за месяц и повышение на 10,6% за год. Количество предложений по аренде квартир выросло на 2,9% за месяц и на 21,8% за год.