Zəngilanda mina probleminə həsr edilən beynəlxalq tədbir keçiriləcək
“Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev “Avropa komandasının mina əleyhinə təşəbbüsü” adlı tədbirdə deyib.
O qeyd edib ki, Avropa İttifaqına Azərbaycanın mina probleminə önəm verdiyinə görə təşəkkür edib:
“Həqiqətən də 30 il ərzində Ermənistan işğalı nəticəsində əmələ gələn problemdir. Qlobal miqyasda Azərbaycan minalanmış ərazilərinə görə ön sıradadır. Bu, məcburi köçkünlərin ərazilərinə qayıtmasına da problem yaradır. Ermənistanın basdırdığı saysız minalar 800 min məcburi köçkünün ərazisinə qayıtması və humanitar fəaliyyət baxımında böyük problemdir”, - o deyib.
H.Hacıyev qeyd edib ki, beynəlxalq ictimaiyyətin köməyi bu sahədə vacibdir:
“2024-cü il mayda Zəngilanda mina ilə bağlı beynəlxalq tədbirin keçirilməsi planlaşdırılır. Mədəni irsimizə də mina problemi nəticəsində ciddi problem dəyib”.скачать dle 11.3

В Зангилане пройдет международное мероприятие, посвященное минной проблеме
Как передает Report, об этом заявил помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев в ходе мероприятия "Инициатива Европейской команды по разминированию в Азербайджане".
Он поблагодарил Европейский союз за внимание к минной проблеме Азербайджана.
"Минная проблема возникла в результате 30-летней оккупации со стороны Армении. Мины создают проблему и для возвращения вынужденных переселенцев на свои территории. Бесчисленное количество мин, установленных Арменией, является большой проблемой для возвращения 800 000 вынужденных переселенцев на свои родные земли и в плане осуществления гуманитарной деятельности", - сказал Х.Гаджиев.
Он отметил, что в этой сфере важна поддержка международного сообщества.
"В мае 2024 года в Зангилане планируется проведение международного мероприятия, посвященного минной проблеме", - добавил дипломат.