Azərbaycan məlumat bazalarına kiberhücum təşkil edənlər ifşa olundular
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, Bakı şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsi tərəfindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə həbs edilmiş Cavid İlqar oğlu Dünyamaliyevin müdafiəçisinin qətimkan tədbirinin dəyişdirilməsi barədə vəsatətinə baxılaraq, təmin olunmayıb.
Məlum olur ki, C.Dünyamalıyev Cinayət Məcəlləsinin 271.3, 272.3 və 273-1.4.2-ci maddələri ilə məsuliyyətə cəlb edilmiş qrup üzvlərindən yalnız biridir.
Qeyd olunan şəxslər Səhiyyə Nazirliyinin “e-health.gov.az”, Elm və Təhsil Nazirliyinin “miq.edu.az” və digər məlumat bazalarına kibermüdaxilə yolu ilə qanunsuz daxil olaraq Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına məxsus fərdi məlumatları ələ keçirib, sahibliklərində olan xüsusi serverlərə ötürüblər.
Həmin şəxslərin fəaliyyətləri ifşa olunub, topladıqları fərdi məlumatlara giriş imkanları isə bloklanıb.
Qeyd edək ki, dünyada kibercinayətlərin artmaqda olduğu bir vaxtda ilk dəfə 2024-cü ildə Oksford Universitetinin təşkilatçılığı və 92 ixtisaslaşmış beynəlxalq ekspertin iştirakı ilə 3 illik təhlillərin nəticəsi olaraq kibercinayətkarlıqla mübarizə vəziyyəti və əlaqəli kriteriyalar üzrə “Dünya Kibercinayətkarlıq İndeksi” tərtib edilərək yayımlanıb.
İndeksə əsasən, Rusiya, Ukrayna, Çin, ABŞ, Nigeriya, Rumıniya kimi ölkələr kibercinayətkarlıq təhlükəsinin daha yüksək olduğu dövlətlər sırasında qeyd edilib. Azərbaycan ümumi sıralamada 0.13 indeks göstəricisi ilə Lüksemburq və Yaponiya kimi ölkələrlə birgə ən yaxşı göstəricilərə malik dövlətlər sırasında indeksləşdirilib.
Ötən müddətdə Azərbaycan dövlət strukturları tərəfindən kibercinayətkarlığa qarşı ciddi institusional, preventiv və prosessual tədbirlər həyata keçirilib.скачать dle 11.3

Разоблачены организаторы кибератак на азербайджанские базы данных
Как сообщает Qafqazinfo, ходатайство защитника об изменении меры пресечения Джавида Дуньямалиева, арестованного Сабаильским районным судом Баку по уголовному делу, проведенному в Службе государственной безопасности, не было удовлетворено.
Стало известно, что Дж.Дуньямалиев является лишь одним из членов группы, привлеченной к ответственности по статьям 271.3, 272.3 и 273-1.4.2 Уголовного кодекса Азербайджана.
Указанные лица путем кибервмешательства незаконно получили доступ к базам данных e-health.gov.az Министерства здравоохранения, miq.edu.az Министерства науки и образования, а также базам данных других структур, изъяли принадлежащие гражданам Азербайджанской Республики персональные данные и перенесли их на собственные серверы.
Деятельность этих лиц раскрыта, а доступ к собранной ими персональной информации был заблокирован.
Отметим, что на фоне роста киберпреступности во всем мире впервые в 2024 году был составлен и опубликован "Мировой индекс киберпреступности" о состоянии борьбы и связанных с ней критериях в результате 3-летнего анализа, организованного Оксфордским университетом и при участии 92 специализированных международных экспертов.
Согласно индексу, такие страны, как Россия, Украина, Китай, США, Нигерия, Румыния, указаны в числе стран с более высокой угрозой киберпреступности. Азербайджан с индексом 0.13 входит в число стран с лучшими показателями вместе с такими странами, как Люксембург и Япония.
За прошедший период государственными структурами Азербайджана были реализованы серьезные институциональные, превентивные и процессуальные меры против киберпреступности.скачать dle 11.3