22.04.2024 20:29 1 368
Azərbaycanda qar-su ehtiyatlarının müəyyənləşdirilməsi və aprel, may, iyun aylarında (yaz-yay gursululuq dövründə) çaylarda gözlənilən sululuğun proqnozlaşdırılması məqsədilə Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin və Naxçıvan Muxtar Respublikası Hidrometeorologiya İdarəsinin mütəxəssis-hidroloqları yüksək dağlıq ərazilərdə aparılan qarölçmə işlərini yekunlaşdırıb.
Xidmətin Hidrologiya mərkəzinin direktoru Asif Verdiyev "Report"a bildirib ki, Böyük və Kiçik Qafqazın dağlıq ərazilərində 36 marşrut üzrə aparılan qarölçmələr zamanı hər bir marşrut üzrə qar örtüyünün hündürlüyü, çəkisi təyin edildikdən sonra qarın sıxlığı və sululuğu müəyyən olunub.
Qarölçmə işlərinin nəticələrinə əsasən bu il qar ehtiyatı çoxillik normadan az, lakin ötən illə müqayisədə çox olub.
A.Verdiyevin sözlərinə görə, aparılan kompleks təhlillərə, o cümlədən qarda olan sululuğa və yaz-yay dövründə gözlənilən hidrometeoroloji şəraitə əsasən bu ilin yaz-yay gursululuq dövründə (aprel-iyun) çaylarda sululuğun ötən illə müqayisədə bir qədər çox olmaqla, çoxillik normaya yaxın olacağı gözlənilir.скачать dle 11.3

В весенне-летний период водность в реках Азербайджана будет выше прошлогоднего показателя
Специалисты-гидрологи Национальной службы гидрометеорологии и Управления гидрометеорологии Нахчыванской Автономной Республики завершили снегомерные работы в высокогорных районах страны.
Об этом сказал директор Центра гидрологии Национальной службы гидрометеорологии Асиф Вердиев.
Он отметил, что в ходе проведенных по 36 маршрутам снегомерных работ в горной местности Большого и Малого Кавказа были определены высота и вес снежного покрова, плотность снега.
По его словам, согласно результатам снегомерных работ, запасы снега в этом году были ниже многолетней нормы, но больше, чем в прошлом году: "На основании проведенных комплексных анализов, в том числе с учетом водности снега и прогнозируемых в весенний сезон гидрометеорологических условий, водность в реках в весенне-летний период будет несколько выше, чем в прошлом году, что будет близко к многолетней норме".скачать dle 11.3