Gürcüstan parlamentində xüsusi təhlükəsizlik rejimi tətbiq edilib
Məlumata görə, giriş yalnız ziyarətçilərlə məhdudlaşacaq, ancaq dəvət olunmuş şəxslər binaya daxil ola biləcəklər. Məhdudiyyətlər akkreditə olunmuş jurnalistlərə təsir etməyəcək.
Plenar iclasda deputatlar “Xarici agentlər haqqında” qanun layihəsini müzakirə edəcəklər. Qanunun əleyhdarları isə aprelin 16-da saat 11-də parlament yaxınlığında etiraz aksiyalarını bərpa edəcəklərini vəd ediblər.
Xatırladaq ki, dünən Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyi Tbilisidə “Xarici agentlər haqqında” qanuna qarşı keçirilən etiraz aksiyasında 14 nəfəri saxlayıb.
Qeyd edək ki, onlar ictimai asayişi pozub, asayiş keşikçilərinə müqavimət göstərib, polis əməkdaşlarını təhqir ediblər. Aksiyaçılarla toqquşmalar zamanı hüquq-mühafizə orqanlarının bir əməkdaşı yaralanıb, ona tibbi yardım göstərilib.

В парламенте Грузии введен особый режим безопасности
Вход в здание будет ограничен для посетителей в связи с протестами против закона об иноагентах. Попасть в здание смогут только приглашенные лица.
Отмечается, что на пленарном заседании депутаты будут обсуждать законопроект об иноагентах. При этом противники закона обещали возобновить протесты у парламента в 11 утра 16 апреля.
До этого полиция Грузии объявила о задержании 14 человек во время митинга в Тбилиси против принятия закона об иностранных агентах.
Протестующие собрались перед зданием парламента, чтобы выразить свое несогласие с законопроектом. Комитет парламента по юридическим вопросам поддержал законопроект в первом чтении.
Парламент Грузии принял законопроект об иностранных агентах в первом чтении 7 марта 2023 года. После чего начались акции протеста, которые были разогнаны полицией. Позднее законопроект был отозван из парламента по решению властей.