“Qırmızı körpü”də YENİLİK
“Qırmızı körpü” qida təhlükəsizliyinə nəzarət məntəqəsinin tikintisi başa çatdırılıb və yaxın zamanda fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır”.
“Report” xəbər verir ki, bunu Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədri Qoşqar Təhməzli Bakıda “Qida nəzarəti sisteminin qiymətləndirilməsi” mövzusunda keçirilən yekun hesabat görüşündə bildirib.
O qeyd edib ki, qanunvericilik bazasının möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, agentlik ölkə üzrə müvafiq nəzarət və tənzimləmə sistemi formalaşdırıb, bu istiqamətdə aktual və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirməkdədir:
“İdxal və ixrac əməliyyatları zamanı qida təhlükəsizliyinə nəzarətin həyata keçirilməsinə ciddi önəm veririk. Bu məqsədlə “Qırmızı körpü” qida təhlükəsizliyinə nəzarət məntəqəsi fəaliyyətə başlayacaq. Eyni zamanda “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası ilə əlaqədar Azərbaycan-İran sərhədində, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Zəngilan rayonunun Ağbənd qəsəbəsində qida təhlükəsizliyinə nəzarətin təmin edilməsi məqsədilə müvafiq strukturun qurulması nəzərdə tutulur. Yeri gəlmişkən, agentlik xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən və məhsullarını respublikamıza idxal etmək niyyətində olan qida obyektlərinin təsdiqi prosesini də davam etdirir. Bu vaxtadək 350-yə yaxın xarici qida müəssisəsi təsdiq olunub”.скачать dle 11.3

Пункт продовольственного контроля "Гырмызы керпю" заработает в ближайшее время
Пограничный пункт контроля безопасности продовольственных продуктов "Гырмызы керпю", строительство которого уже завершено, заработает в ближайшее время.
Как сообщает Report, об этом председатель Агентства продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) Гошгар Тахмезли заявил на совещании на тему "Оценка системы продовольственного контроля" в Баку.
Он отметил, что помимо укрепления законодательной базы, агентство сформировало контрольно-надзорную систему и проводит целенаправленные меры в этом направлении.
"Мы придаем большое значение осуществлению контроля безопасности пищевых продуктов при импортно-экспортных операциях. С этой целью начнет функционировать пункт "Гырмызы керпю". Кроме того, в поселке Агбенд Зангиланского района, входящего в состав Восточно-Зангезурского экономического района, на азербайджано-иранской границе планируется строительство пункта для обеспечения контроля безопасности пищевых продуктов".
Г.Тахмезли добавил, что АПБА одобрило около 350 иностранных предприятий, желающих импортировать продовольственные товары в Азербайджан.скачать dle 11.3