Stoltenberq: Ukrayna Aİ-də olduğu kimi bir neçə mərhələdə NATO-ya qəbul edilməyəcək
NATO-ya qəbul proseduru Avropa İttifaqına qəbuldan fərqlidir və Ukrayna üzv olmağa hazır olana qədər alyansa dəvət almayacaq”.
Median.Az xəbər verir ki, bunu NATO baş katibi Yens Stoltenberq deyib.
O, NATO ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündən sonra keçirilən mətbuat konfransında ukraynalı jurnalistlərin iyulda ABŞ-da keçiriləcək alyansın sammitinə Ukraynanın ən azı ilkin dəvət ala biləcəyi ilə bağlı sualını belə cavablandırıb:
“Biz Ukraynanın NATO-ya üzvlük fəaliyyət planını ləğv etmək və prosesi bir addımlı etmək qərarına gəldik. İki mərhələli giriş prosesinə geri dönə bilmərik. NATO dəvət göndərəndə bu, praktiki olaraq NATO-ya üzvlük demək olacaq.
NATO ilə Avropa İttifaqı arasındakı fərq budur. Aİ-də üzvlük əldə etmək dəvət edildiyi andan illər çəkə bilər. NATO-da dəvət alandan sonra bu, çox tez baş verir”.скачать dle 11.3

Столтенберг: Украину не будут принимать в НАТО в несколько этапов, как в ЕС
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
"Мы приняли решение для Украины отменить План действий для членства в НАТО и сделать процесс одношаговым. Мы не можем возвращаться к двухэтапному процессу вступления", - заявил он на пресс-конференции по итогам встречи глав внешнеполитических ведомств стран НАТО в ответ на вопрос украинских журналистов о том, не может ли Украина получить на саммите альянса в США в июле хотя бы предварительное приглашение.
"Когда НАТО направит приглашение, это будет практически означать членство в НАТО. В этом разница между НАТО и Европейским союзом. В ЕС с момента приглашения могут пройти годы до получения членства. В НАТО после получения приглашения это происходит очень быстро", - сказал Столтенберг.
Ранее он заявил, что "все страны НАТО поддерживают" перспективу приема Украины в альянс, однако пока неизвестно, когда это может произойти.