“Crocus City Hall”da terror aktını törədənlərə naməlum şəxs “Telegram” vasitəsilə göstəriş verib
Bununla bağlı danışan təqsirləndirilən şəxslər bildiriblər ki, koordinasiya edən kişi özünü onlara təxəllüs adı ilə təqdim edib.
Bu barədə Rusiya Federasiyasının İstintaq Komitəsindən məlumat verilib.
Koordinatorun göstərişi ilə terrorçular cinayəti törətdikdən sonra avtomobillə Rusiya-Ukrayna sərhəddinə doğru gediblər, sərhədi keçmək və onlara vəd olunan mükafatı almaq üçün Kiyevə getmək istəyiblər.
Daha əvvəl Rusiya İstintaq Komitəsi bildirib ki, müstəntiqlər “Crocus City Hall”da terror aktını törədənlərin cinayətin hazırlanmasında istifadə etdikləri xeyli miqdarda pul və kriptovalyutanı Ukraynadan əldə etdikləri barədə məlumat alıblar. Qurum həmçinin qeyd edib ki, istintaqın ilkin nəticələri terrorçuların əməllərinin planlaşdırılmış xarakterli olduğunu, o cümlədən buna ciddi hazırlıq getdiyini və cinayətin təşkilatçılarından maliyyə dəstəyi alındığını tam şəkildə təsdiqləyir.
Xatırladaq ki, martın 22-də axşam saatlarında “Crocus City Hall”da terror aktı törədilib. Son məlumatlara görə, 144 nəfər həlak olub, 382 nəfər yaralanıb, onlardan 217 nəfərə ambulator yardım göstərilib.
Elə həmin gün terror aktını törədən dörd nəfər saxlanılıb: Dalerjon Mirzoev, Saidakram Raçabalizoda, Şamsidin Fariduni və Muxammadsobir Fayzov. Onlar Bryansk vilayətində, Ukrayna sərhədinə doğru getdikləri zaman saxlanılıblar. Daha beş nəfər, istintaqın fikrincə, cinayətin ortaqlarıdır.

Исполнителей теракта в "Крокус Сити Холле" координировал неизвестный через Telegram
По указанию координатора террористы после совершения преступления на автомобиле поехали в сторону российско-украинской границы для последующего ее пересечения и прибытия в Киев для получения обещанного им вознаграждения.
Ранее в СК РФ сообщили, что следователи получили данные о снабжении исполнителей теракта в "Крокус Сити Холле" значительными суммами денег и криптовалютой из Украины, которые они использовали при подготовке преступления. В ведомстве также отметили, что первоначальные результаты расследования полностью подтверждают спланированный характер действий террористов, а также тщательную подготовку и финансовую поддержку со стороны организаторов преступления.
Вечером 22 марта в "Крокус Сити Холле" в Красногорске был совершен теракт. По последним данным, погибли 144 человека, пострадали 382, из которых 217 получили амбулаторную помощь. В тот же день были задержаны четверо исполнителей теракта: Далерджон Мирзоев, Саидакрам Рачабализода, Шамсидин Фаридуни и Мухаммадсобир Файзов. Их задержали в Брянской области, они направлялись к украинской границе. Еще пять человек, как полагает следствие, являются соучастниками преступления.