Hakim vəzifəsinə namizədlər üçün 30 yaş tələbi ləğv edilir
APA xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Məhkəmələr və hakimlər haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 126-cı maddəsinin birinci hissəsinə uyğun olaraq seçkilərdə iştirak etmək hüququna malik olan, ali hüquq təhsilli, hüquqşünas ixtisası üzrə beş ildən artıq işləyən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları hakim ola biləcəklər.
Qeyd edək ki, qüvvədə olan qanuna əsasən, yaşı 30-dan aşağı olmayan, seçkilərdə iştirak etmək hüququna malik olan, ali hüquq təhsilli, hüquqşünas ixtisası üzrə beş ildən artıq işləyən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları hakim ola bilərlər.

В Азербайджане отменяется возрастной ценз для кандидатов в судьи
Как сообщает АПА, это нашло отражение в предложенной поправке к закону "О судах и судьях", которая была рассмотрена на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, судьями смогут стать граждане Азербайджанской Республики (АР) с высшим юридическим образованием, проработавшие юристом более пяти лет, имеющие право участвовать в выборах в соответствии с частью первой статьи 126 Конституции АР.
Отметим, что согласно действующему законодательству, судьями могут быть граждане Азербайджанской Республики не моложе 30 лет, с высшим юридическим образованием, имеющие право участвовать в выборах, проработавшие юристом более пяти лет.