Ermənistanın Rusiya ilə hərbi-texniki əməkdaşlığı 96 faizdən 10 faizə düşüb
Ermənistanın Rusiya ilə hərbi-texniki əməkdaşlığı 96 faizdan 10 faizə düşüb və bu, Rusiyanın seçimi olub.
Bu barədə Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan jurnalistlərə müsahibəsində danışıb.
“Müqavilələr imzalanıb, amma yerinə yetirilməyib. Üstəlik Ukraynadakı müharibəni tez-tez vurğulayırlar, lakin bu müqavilələr 2021-ci ilin əvvəlində imzalanıb, 1 ildən çox müddətə çatdırılmayıb və müharibə başlayandan sonra da tədarük edilməyib. Bu, Rusiya Federasiyasının qərarı idi, sonra biz faktlarla üzləşdik və (hərbi-texniki əməkdaşlığı) şaxələndirmək məcburiyyətində qaldıq”, - o bildirib.
Onun sözlərinə görə, təhlükəsizlik sektorunda əsas rolu Fransa oynayır:
“Fransa bizi birinci sinif silahlarla təmin edir. Bu məsələ, başa düşdüyünüz kimi, sükutu sevir və biz aldığımız hər şeyi bəyan edə bilmirik; hərbi-texniki əməkdaşlıq bu istiqamətdə sakit və balanslı işi nəzərdə tutur”.

Доля России в поставках оружия в Армению упала до менее 10%
Доля России в соглашениях о поставках вооружений Армении сократилась с 96% в 2020 году до менее 10% в настоящее время.
Как сообщают армянские СМИ, об этом заявил секретарь Совбеза РА Армен Григорян.
По его словам, в 2020 году 96% военно-технического сотрудничества Армении приходилось на Россию. "С января 2021 года и по сей день мы заключили соглашения с разными странами на несколько млрд долларов. В этих соглашениях доля России менее 10%", - сказал он.
А.Григорян также подчеркнул, что с 2021 года армянская сторона пыталась купить оружие у России, а также подготовила вместе с РФ комплексную программу реформ в ВС Армении, которую планировалось реализовывать совместно.скачать dle 11.3