“Tərtər işi”ndə bəraət alan əsgərə təzminat veriləcək - MƏBLƏĞ
“Tərtər işi” üzrə məhkum edilərək sonradan bəraət alan hərbçilərdən daha birinə təzminat ödəniləcək.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, bu dəfə bəraət almış əsgər Turan Marif oğlu İbrahimlinin iddiasına baxılıb.
Nəsimi Rayon Məhkəməsi T.İbrahimliyə həbsdə keçirdiyi 5 ilin mənəvi ziyanına görə 99 min manat təzminat ödənilməsinə qərar verib.
İş üzrə cavabdeh Maliyyə Nazirliyidir. Vəsait nazirlikdən tutularaq iddiaçıya ödənilməlidir.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə “Tərtər işi”nin istintaqı təzələnib. Bundan sonra Baş prokurorun təqdimatı ilə dövlətə xəyanət və digər ittihamlarla məhkum edilən 19 nəfərin işi yenidən araşdırılıb. Yeni məhkəmə baxışı nəticəsində bir neçə hərbçiyə bəraət verilib.

Оправданному по "Тертерскому делу" военнослужащему выплатят компенсацию
Еще одному из военнослужащих, осужденных по "Тертерскому делу", а затем оправданных, будет выплачена компенсация.
По информации Qafqazinfo, на этот раз в Насиминском районном суде был рассмотрен иск оправданного военнослужащего Турана Ибрагимли.
Суд постановил выплатить Т.Ибрагимли компенсацию в размере 99 000 манатов за моральный вред, причиненный ему за 5 лет, проведенных в тюрьме.
Ответчиком по делу является Министерство финансов. Средства должны быть вычтены у ведомства и выплачены истцу.
Отметим, что в 2021 году было возобновлено расследование "Тертерского дела". После этого по представлению генпрокурора были пересмотрены дела 19 человек, осужденных по обвинению в государственной измене и другим преступлениям. В результате нового судебного разбирательства несколько военнослужащих были оправданы.